Ostatnio obserwuje się wzrost zjawiska niewolnictwa i różnych form eksploatacji człowieka – powiedział w Wiedniu przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Ks. Janusz Urbańczyk bierze udział w zorganizowanym przez nią spotkaniu 250 spotkaniu ekspertów, poświęconym walce z handlem ludźmi.
„Papież zwraca uwagę, że mimo iż wspólnota międzynarodowa przyjęła wiele dokumentów i programów działania mających na celu eliminację niewolnictwa, wciąż jednak wiele milionów osób jest pozbawionych wolności lub zmuszonych do życia w warunkach zbliżonych do niewolnictwa” – powiedział przedstawiciel Watykanu.
Szczególnie ciężka jest sytuacja kobiet i dzieci zmuszanych nie tylko do niewolniczej pracy, lecz także do prostytucji. Tragiczny jest los dzieci wykorzystywanych do żebractwa czy nawet jako dawcy organów.
Ks. Urbańczyk przypomniał o wielkim zaangażowaniu Kościoła, w tym zakonów, Caritas i innych katolickich organizacji w pomoc osobom doświadczającym różnych form eksploatacji, a także w obronę potencjalnych ofiar handlu żywym towarem. Ponadto wskazał, że należy też obecnie zwrócić szczególną uwagę na sytuację emigrantów, którzy po doświadczeniu dramatycznej podróży, rabunków i przemocy żyją często w kraju, do którego przybyli, w nieludzkich warunkach... Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zakończył swoje wystąpienie słowami Papieża Franciszka: „Handel ludźmi jest zbrodnią przeciw ludzkości. Musimy zjednoczyć nasze wysiłki, aby wyzwolić ofiary i zatrzymać agresywną przestępczość, która zagraża nie tylko poszczególnym jednostkom, ale również podstawowym wartościom, na jakich opiera się społeczeństwo, oraz międzynarodowemu bezpieczeństwu i sprawiedliwości”.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał też, że "umęczona Ukraina cierpi".
Czeka nas m.in. nabożeństwo ekumeniczne i dyskusja o kształtowaniu relacji polsko-niemieckich.