39 miejscowości, ponad 120 miejsc i blisko 300 wydarzeń. Moc niesamowitych i niezapomnianych wrażeń, wzruszające i ekscytujące spotkania, wyjątkowi goście, ważne tematy i cenne dyskusje, niezwykłe koncerty, podziemne wycieczki i odkrywanie tajemnic najstarszych dolnośląskich świątyń - bogaty program tegorocznych "Nocy Kościołów" ujmuje.
Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa "Noce Kościołów" organizowane przez Radio Rodzina z Wrocławia i Stowarzyszenie "Zdrowa Rodzina", promujące kulturę chrześcijańską odbędą się już po raz szósty. Formą nawiązują do odbywającej się w całej Polsce Nocy Muzeów. Każdego roku w „Nocach Kościołów” uczestniczy około 50 tys. osób.
- Cieszymy się, ponieważ coraz więcej parafii zgłaszało swoją chęć udziału w „Nocach Kościołów”. To dla nas wielka radość, ale i motywacja, aby wszystko dobrze zorganizować. Chcemy, aby jak najwięcej mieszkańców Dolnego Śląska miało szansę uczestniczyć w naszej inicjatywie - mówi Mateusz Cieniawski, koordynator „Nocy Kościołów” w archidiecezji wrocławskiej.
Od 16 do 26 czerwca Dolnoślązacy będą mogli odkrywać nie tylko wyjątkowość architektury tutejszych świątyń, ale przede wszystkim poznawać Kościół jako miejsce bliskie ludziom.
"Noce Kościołów" to również szansa na przyjrzenie się problemom i działalności Kościoła w sposób globalny. Wśród zagadnień poruszanych w panelach dyskusyjnych i wykładach będzie m. in. dramat prześladowania chrześcijan - tę bolesną rzeczywistość, której doświadczają wyznawcy Chrystusa na Bliskim Wschodzie, przedstawi bp Sebastian Shaw z Pakistanu. Natomiast o swoim doświadczeniu niewoli i ucieczki z niej opowie ks. Douglas Al-Bazi z Iraku, który był więźniem kalifatu Państwa Islamskiego. Nie zabraknie także pytań o dalsze losy chrześcijaństwa i jego wpływ na naszą cywilizację.
Inna ważna dyskusja będzie dotyczyła medialnej propagandy. Zaproszeni prelegenci będą dawać wskazówki jak nie dać się zwieść i o co tak naprawdę w niej chodzi? Z tym problemem zmierzą się przedstawiciele świata dziennikarzy: ks. Marek Gancarczyk (red. nacz. Gościa Niedzielnego), red. Cezary Gmyz (DoRzeczy, TV Republika), red. Rafał Dudkiewicz, red. Krzysztof Skowroński (prezes SDP) oraz red. Paweł Nowacki. Cennym głosem będzie także panel poświęcony Kościołowi i różnicy między jego obrazem rzeczywistym, a tym przedstawianym przez media.
"Noce Kościołów" to także spotkania z ponad stoma Kresowiakami, którzy przybędą do Ojczyzny, i ich historią. W wielu parafiach na Dolnym Śląsku odbędą się w tym czasie rozmowy z m.in. Andrzejem Piskalnikiem (portal www.znadniemna.pl), Mieczysławem Jaśkiewiczem (Związek Polaków na Białorusi) czy Krzysztofem Świderkiem (konsul generalny RP na Ukrainie). Spotkaniom towarzyszyć będą koncerty polskich zespołów kresowych z Ukrainy i Białorusi.
W programie sporo miejsca poświęcono rodzinie. Żony i mamy spotkają się podczas warsztatów pt. „Kobieta spełniona, czyli przemiana twojego życia zaczyna się od ciebie” prowadzonych przez p. Ilonę Tarasiuk (autorka bloga o tym samym tytule), zaś mężami i ojcami zaopiekuje się dr Dariusz Cupiał z inicjatywy tato.net. Zarówno panie, jak i panowie podczas warsztatów poznają odpowiedzi na pytanie, jak być dobrą żoną/mężem i matką/ojcem i człowiekiem, która/y jednocześnie może realizować swoje marzenia. W Fundacji Evangelium Vitae odbędzie się dyskusja poświęcona pytaniu: "Czy w Polsce możliwy jest ruch na miarę Solidarności w obronie rodziny, dzieci i nienarodzonych?", natomiast w Liceum Salezjańskim - eugenicznym i rewolucyjnym korzeniom sex edukacji.
„Ocalona z piekła”, była modelka Ania Golędzinowska, z pewnością przyciągnie młodych. Dziś szczęśliwa i radosna kobieta opowie o swoim doświadczeniu poszukiwania akceptacji, robienia kariery za wszelką cenę, trudnych historiach rodzinnych i wreszcie nawróceniu w Medjugorje. Golędzinowska wbrew panującym trendom twierdzi, że dziś jest najlepszy czas, by mówić o czystości i nią żyć. Czy przekona swoich słuchaczy?
Niezwykle ciekawie zapowiada się panel pt. „Etyka biznesu - etyka życia gospodarczego”. Wezmą w nim udział: prof. Eugeniusz Gatnar (członek zarządu Narodowego Banku Polskiego), Herbert Wirth (prezes zarządu KGHM Polska Miedź ), Andrzej Sadowski (prezydent Centrum im. Adama Smitha), Marek Woron (kanclerz dolnośląskiej Loży Business Centre Club).
"Noce Kościołów" to także prawdziwa uczta dla melomanów! W programie znajdziemy koncerty chórów kameralnych, orkiestr, muzyki gospel czy zespołów kresowych. W Wiązowie zagra zespół LemON, we Wrocławiu muzycznych wrażeń dostarczy Rodzina Pospieszalskich oraz "Msza gospelowa" Włodzimierza Szomańskiego w wykonaniu orkiestry symfonicznej Narodowego Forum Muzyki.
W czasie trwania Europejskich Dni Dziedzictwa Chrześcijańskiego warto skorzystać z okazji i zwiedzić niedostępne na co dzień świątynie. Przewodnicy przeniosą ciekawskich w świat danej epoki, przedstawią związane z kościołami historie i odpowiedzą na każde pytanie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach "Nocy Kościołów" jest bezpłatny. Patronat nad wydarzeniem objęli biskupi diecezji rzymsko-katolickich oraz greckokatolickiej, prawosławnej i ewangelicko-augsburskiej oraz prezydenci, starostowie, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin dolnośląskich.
Szczegółowy program na stronie www.nocekosciolow.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.