Stolica Apostolska podpisała kolejną umowę o wymianie informacji fiskalnych. Tym razem drugą stroną są Stany Zjednoczone.
Podpisanie stosownego dokumentu miało szczególnie uroczysty charakter i wziął w nim udział abp Paul Gallagher.
Szef watykańskiej dyplomacji podkreślił historyczny charakter tego wydarzenia, jako że była to pierwsza formalna umowa międzyrządowa między USA a Państwem Watykańskim. Co więcej, dotyczy ona walki z unikaniem płacenia podatków, które jest niczym innym, jak okradaniem państwa i ludzi ubogich, co wielokrotnie podkreślał Ojciec Święty.
Abp Gallagher przypomniał ponadto nauczanie Kościoła o obywatelskim obowiązku przyczyniania się do dobra wspólnego. Zaznaczył przy tym, że podpisana dziś umowa wpisuje się w proces dostosowywania watykańskiego systemu finansowego do międzynarodowych standardów praworządności, przejrzystości i etyki.
Te same aspekty dzisiejszego aktu podkreślił ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej Kenneth F. Hackett. Stwierdził, że walka z uchylaniem się od płacenia podatków stanowi bardzo pilne zadanie, w które jego kraj jest mocno zaangażowany. „Ze wszystkich środków, które należałoby podjąć, by zlikwidować ubóstwo na świecie, położenie kresu unikaniu podatków byłoby być może najskuteczniejszym z nich” – stwierdził amerykański dyplomata.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.