Papieskie spotkanie z przyjacielem z Urugwaju

Na prywatnej audiencji Papież przyjął byłego prezydenta Urugwaju José Mujikę Cardano. Na specjalnej audiencji Ojciec Święty przyjął także prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović.

Reklama

Z socjalistycznym politykiem, znanym ze skromnego stylu życia i wrażliwości na ubogich, łączy Franciszka przyjaźń. Mujica przyjechał do Rzymu na prezentację włoskiego wydania swojej książki o wymownym tytule „Szczęście przy władzy”. Z Ojcem Świętym, jak sam wyznał, chciał porozmawiać „o wielu rzeczach”, w tym o integracji krajów Ameryki Łacińskiej. Wiadomo jednak, że jedną z tych kwestii jest dostęp do morza dla Boliwii, która utraciła go jeszcze w XIX wieku w wyniku wojny z Chile.

Aktualnie toczy się w tej sprawie spór przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości między Boliwią a Chile. Choć ten ostatni kraj uważa, że kwestia jest wyłącznie dwustronna, to były prezydent Urugwaju został poproszony przez międzynarodową grupę naukowców o pośrednictwo w tej delikatnej sprawie, w której Stolica Apostolska już kiedyś próbowała mediacji. Jan Paweł II wypowiedział się wówczas za przywróceniem Boliwii dostępu do morza, co byłoby korzystne dla gospodarki tego ubogiego kraju Ameryki Łacińskiej. Kwestia ta z pewnością wróci podczas planowanej 5 czerwca wizyty w Watykanie prezydent Chile Michelle Bachelet.

***

Na specjalnej audiencji Ojciec Święty przyjął także prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović. Jest to pierwsza wizyta w Watykanie tej centroprawicowej polityk, która od lutego pełni funkcję głowy państwa. W Rzymie odwiedziła ona także Papieskie Kolegium Chorwackie św. Hieronima, gdzie mieszkają chorwaccy księża studiujący na uczelniach Wiecznego Miasta.

Po spotkaniu z Papieżem, z którym prezydent rozmawiała po hiszpańsku, Kolinda Grabar-Kitarović odwiedziła także watykański Sekretariat Stanu. W czasie odbytych tam rozmów zwrócono uwagę na dobre relacje między Chorwacją a Stolicą Apostolską, umocnione ostatnio także przez formalne umowy. Omówiono kwestię współpracy między Kościołem a państwem w interesie dobra wspólnego narodu, zwłaszcza gdy chodzi o wsparcie dla rodziny i młodzieży. Gdy chodzi o sprawy międzynarodowe, omówiono skutki światowego kryzysu gospodarczego, a także wyzwania regionalne, szczególnie zaś sytuację Chorwatów w Bośni i Hercegowinie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama