Szczegółowa analiza projektu Instrumentum Laboris oraz propozycje zmian metodologii pracy październikowego synodu były przedmiotem prac Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów w dniach 25 i 26 maja b.r. - podano w Watykanie.
Brał w ich udział papież Franciszek, którego obecność świadczyła, jak wielką wagę przywiązuje on do procesu synodalnego. XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów odbędzie się w dniach 4-25 października, a jego tematem będzie „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.
Jak poinformowano projekt Instrumentum Laboris został przygotowany na podstawie Relacji Synodu Nadzwyczajnego, który odbywał się w październiku ub. roku oraz odpowiedzi na pytania zawarte w Lineamenta, jakie nadeszły do Sekretariatu Generalnego od poszczególnych episkopatów, innych uprawionych organów a także instytucji kościelnych czy poszczególnych wiernych. Na tej podstawie wypracowano propozycje tekstu Instrumentum Laboris, który zostanie zredagowany przez Sekretariat Generalny oraz przetłumaczony na poszczególne języki. Jego publikacja ma mieć miejsce za kilka tygodni.
Następnie Sekretariat Generalny przedstawił propozycje uaktualnienia metodologii prac XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
W skład Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów obok sekretarza generalnego, kard. Lorenzo Baldisseriego wchodzą:
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.