Koncerty, pikniki, bieg rodzinny, spektakle i uroczystości religijne złożą się na VIII Metropolitalne Święto Rodziny, które zostanie zainaugurowane w sobotę. Imprezy odbędą się w archidiecezji katowickiej oraz diecezjach - gliwickiej, sosnowieckiej i opolskiej.
Najważniejszym celem tego święta jest promocja rodziny i wartości z nią związanych: macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, przekazu tradycji i wiary oraz budowania trwałych więzi społecznych. Tegoroczna edycja będzie przebiegać pod hasłem "Rodzina - gościnny dom".
Uroczystości zainauguruje 23 maja w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu koncert chóru dziecięcego z włoskiej miejscowości Rovereto oraz popularnego zespołu TGD (Trzecia Godzina Dnia), wykonującego muzykę chrześcijańską w nurcie pop-gospelowym.
Dzień później, w niedzielę, w katedrach stolic biskupich odbędą się msze w intencji rodzin. Archidiecezja katowicka zaprasza szczególnie małżonków, którzy m.in. odnowią swoje przyrzeczenia. Jak podało biuro archidiecezji, rok temu w tej uroczystości wzięło udział ponad 800 małżeństw.
Mężczyźni i młodzieńcy przejdą 31 maja w dorocznej, pieszej pielgrzymce do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.
Dla dzieci zaplanowano spektakle m.in.: "Alicja w krainie czarów" w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca, "Plastusiowy pamiętnik" w Teatrze Nowym w Zabrzu, "Urodziny w Nigdylandii" w Raciborskim Centrum Kultury czy "Amelka, Bóbr i Król na dachu" w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach.
VIII Metropolitalne Święto Rodziny zakończy się 6 czerwca koncertem finałowym w katowickiej archikatedrze.
Idea święta zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym metropolitą katowickim arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu, w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska.
Pomysłodawczyniami organizacji imprezy promującej rodzinę były prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i nieżyjąca już dziś senator Krystyna Bochenek.
Metropolitalne Święto Rodziny organizują m.in. władze samorządowe śląskich miast, parafialne struktury Kościoła, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz osoby fizyczne. W poprzednich latach święto przebiegało pod hasłem m.in. "Rodzina miłością wielka", "Rodzina wiarygodna".
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.