Dziś uroczystość św. Stanisława - patrona Polski

Dziś przypada uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski. Tradycyjna krakowska procesja na Skałkę odbędzie się w niedzielę 10 maja z udziałem Episkopatu Polski. Wierni z kraju i zagranicy będą dziękować Bogu za św. Jana Pawła II w 1. rocznicę Jego kanonizacji oraz modlić się w intencji przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży.

Reklama

Procesja z Wawelu na Skałkę, z udziałem Episkopatu Polski, wyruszy z wawelskiego wzgórza o godz. 9.00. W tym roku będzie w niej niesiony łaskami słynący obraz Matki Bożej od Wykupu Niewolników, z kościoła św. Jana w Krakowie, koronowany na Skałce przez abp Karola Wojtyłę, 9 maja 1965 r.

W bazylice na Skałce Mszy św. przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc a homilię wygłosi abp Józef Michalik, metropolita przemyski.

Jan Paweł II nazwał św. Stanisława "patronem chrześcijańskiego ładu moralnego". Biskup krakowski był gorliwym duszpasterzem. Zginął z ręki króla Bolesława Śmiałego, kiedy sprawował Mszę świętą w kościele św. Michała na Skałce.

"Wstawiennictwu świętych Biskupów krakowskich: Stanisława i Jana Pawła II, pragniemy polecać intencje polskich małżeństw i rodzin, a także trud przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które w Roku Świętym Miłosierdzia odbędą się w Krakowie - napisał w zaproszeniu na niedzielne uroczystości kard. Dziwisz. – Naszą modlitwą chcemy również objąć wszystkie osoby konsekrowane i prosić o nowe powołania kapłańskie i zakonne" – dodał metropolita krakowski.

Św. Stanisław ze Szczepanowa urodził się ok. 1030 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1060 roku, a dwanaście lat później, po śmierci biskupa Lamberta około 1070 roku został biskupem Krakowa. Dał się poznać jako pasterz gorliwy i bezkompromisowy. Konflikt, który wybuchł pomiędzy królem Bolesławem a bp. Stanisławem - jego powód do dziś nie jest w pełni jasny, być może chodziło o niemoralne życie monarchy lub obronę poddanych przed jego surowością - miał tragiczny finał.

Biskup Stanisław został zabity przez króla podczas Mszy św., którą celebrował 11 kwietnia (lub 8 maja) 1079 roku w kościele św. Michała na Skałce w Krakowie. Ciało biskupa zostało poćwiartowane. Kult św. Stanisława rozpoczął się z chwilą przeniesienia jego zwłok na Wawel, w 10 lat po śmierci. 8 września 1253 roku papież Innocenty IV dokonał uroczystej kanonizacji biskupa Stanisława w bazylice św. Franciszka w Asyżu.

W Polsce ogłoszono to na ogólnonarodowej uroczystości w Krakowie 8 maja 1254 roku. Kult św. Stanisława odegrał ogromną rolę w zjednoczeniu rozbitego na dzielnice państwa polskiego. W 1595 r. papież Klemens VIII rozszerzył liturgiczną uroczystość św. Stanisława na cały Kościół.

Większość polskich diecezji czci św. Stanisława jako głównego patrona. Papież Jan XXIII w 1963 roku ustanowił św. Stanisława - wraz ze św. Wojciechem i Najświętszą Maryją Panną Królową Polski - pierwszorzędnym patronem Polski.

Relikwie św. Stanisława spoczywają w katedrze na Wawelu. W ikonografii chrześcijańskiej św. Stanisław jest przedstawiany jest w stroju pontyfikalnym z pastorałem. Jego atrybutami są miecz i palma męczeńska. Bywa ukazywany z orłem - godłem Polski.

Tradycja procesji z relikwiami św. Stanisława sięga średniowiecza. Pierwsza procesja odbyła się po kanonizacji biskupa Stanisława w 1253 roku. W ciągu wieków utrwalił się zwyczaj przejścia z relikwiami Świętego w niedzielę po 8 maja, czyli w oktawę uroczystości patronalnej św. Stanisława.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7