Szwedzcy misjonarze uwolnieni

Wielu nie kryje zaskoczenia. W ciągu ponad roku rodziny i pastorowie celowo nie nagłaśniali sprawy porwania w mediach z obawy o bezpieczeństwo misjonarzy.

Thomas Olsson i Martin Reén pochodzą z północnej Szwecji i należą do kościołów ewangelicznych. Wyjechali do Syrii jako chrześcijańscy misjonarze. Zostali uprowadzeni zimą 2013 r. wkrótce po tym, jak zdecydowali się przekroczyć granicę z Jordanią.

Wkrótce po tym jak rodziny otrzymały informację, że mężczyźni są przetrzymywani jako zakładnicy, powstała też specjalna grupa modlitewna, która spotykała się regularnie, modliła o uwolnienie misjonarzy i wspierała ich rodziny. Według informacji udzielonych przez rząd Szwecji, udało się ich uwolnić po 508 dniach w niewoli dzięki bardzo intensywnym działaniom dyplomatycznym. Rząd podkreśla, że nie doszło do zapłacenia okupu.

– Czujemy się dobrze i chcemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do naszego uwolnienia. Teraz chcemy nacieszyć się naszymi rodzinami – mówił jeden z uprowadzonych misjonarzy.

Szczegóły nt. samego uwolnienia są bardzo skąpe. Nadal nie wiadomo gdzie dokładnie mężczyźni zostali porwani. Negocjacje w sprawie ich uwolnienia toczyły się przez ponad 2 miesiące i byli w nie zaangażowani szwedzcy, palestyńscy i jordańscy urzędnicy. Zdaniem palestyńskiego ambasadora w Sztokholmie, Szwedzi byli przetrzymywani w Syrii, niedaleko granicy z Jordanią przez powiązany z al-Qaidą front Nusra.

Minister spraw zagranicznych Margot Wallström wyraziła podziękowania wobec prezydenta Mahmuda Abbasa za pomoc w negocjacjach. Szwedzcy komentatorzy podkreślają, że mężczyźni mieli dużo szczęścia.

– Gdyby zostali porwani przez Państwo Islamskie mogliby już dawno zostać zabici w bardzo spektakularny sposób – mówią.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11