Cóżeś ty za pani...

Albo i inaczej: „jak to na wojence ładnie”. Tymczasem w społecznym nauczaniu Kościoła wojna to ogromne nieszczęście.

Kolejny odcinek cyklu o społecznym nauczaniu Kościoła "Dla dobra naprawdę wspólnego".

Jest nieszczęściem i nie może być nigdy odpowiednim sposobem rozwiązywania problemów międzynarodowych. W epoce potęgi atomowej byłoby nonsensem uważać ją za odpowiedni środek naruszenia praw. Jest bezsensowną rzezią, ryzykiem, od którego nie ma odwrotu. Jest klęską wszelkiego autentycznego humanizmu. Zawsze jest porażką ludzkości. To tylko niektóre ze stwierdzeń katolickiej nauki społecznej na temat wojny. Jej słodko-bohaterski obraz, jaki niosą ze sobą żołnierskie piosenki można spokojnie odłożyć do lamusa. Tak, może te piosenki były próbą uczłowieczenia przez jej uczestników tego, co i dla nich było kompletnie niezrozumiałe i nieludzkie. Ale obraz który niosą na pewno nie oddaje prawdy o tym, czym jest wojna.

A wojna to nie tylko zniszczenia, kalectwo i śmierć. I nawet nie tylko głód i strach. To klęska moralności. Człowiek poddany związanemu z nią stresem często przestaje panować nad swoimi najbardziej prymitywnymi instynktami. I choć w warunkach pokoju nigdy do pewnych rzeczy by się nie posunął, podczas wojny skłonny jest usprawiedliwiać nawet największe zbrodnie i wszelkie gwałty. Albo na nie zobojętnieć. Zwłaszcza kiedy działania wojenne przedłużają się, stres goni stres, a kolejne okropieństwa te wcześniejsze.  Wtedy zdziczenie obyczajów murowane. I co się dziwić, że rodzice, którzy coś takiego przeżyli czasem nie bardzo sobie radzą z wychowywaniem następnego pokolenia...

Kościół dopuszcza możliwość obrony. O tym szerzej w kolejnym odcinku naszego wiarowego cyklu. W obliczu możliwości wybuchu wojny zwraca jednak w swoim nauczaniu na dwie sprawy, mające służyć poszukiwaniu alternatywnych wobec wojny sposobów rozwiązywania konfliktów. Po pierwsze na rozwój. Gdy „przerażająca siła narzędzi zniszczenia dostępnych nawet średnim i małym mocarstwom, oraz coraz silniejsze powiązania istniejące dziś między narodami całej ziemi utrudniają dziś czy wręcz praktycznie uniemożliwiają ograniczenie skutków konfliktu” trzeba przede wszystkim sposób spojrzeć na jego korzenie. Czyli często strukturalną niesprawiedliwość, nędzę i wyzysk. W tym kontekście Kościół uczy, że „drugim imieniem pokoju jest rozwój” i wzywa do jego popierania. Oczywiście takiego rozwoju, który służy „całemu człowiekowi i wszystkim ludziom”.

Po drugie Kościół popiera istnienie międzynarodowych  czy regionalnych organizacji. Nie tylko mogą one działać na rzecz zażegnywania konfliktów. Będąc forum współpracy powodują nawiązywanie międzyludzkich i międzynarodowych więzi. Pomagają więc też w zrozumieniu, że liczenie się z innymi, także z innymi narodami pomaga budować relacje na miłości, nie na strachu...

Korzystałem z „Kompendium nauki społecznej Kościoła” opracowanego przez Papieską Radę Iustitia et Pax, Jedność, Kielce, 2005.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Hammurabi
  26.04.2015 08:56
  Bohater spod Monte Cassino , gen Nikodem Sulik miał powiedzieć ,że w literaturze wszystko jest piękne ...nawet trupy pachną ,

  tymczasem wysłuchałem wspomnień starego wiarusa który jeszcze wtedy żył i opowiedział mi "po kilku głębszych ' jak to podczas ostrzału artyleryjskiego, kiedy zobaczył jelita kolegów na ziemi ...przedwcześnie się wypróżnił .

  Ale ..cos jednak ludzi na tą wojenkę pcha a co ?

  Gospodarka Moi Drodzy gospodarka ...

  ona jest zbudowana w oparciu o konkurencje , wojnę gospodarczą, my wojowanie mamy "we krwi "już w szkole podstawowej zaczynają się podchody , gdzie i jakie dziecko ma trafić do jakiego lepszego czy gorszego gimnazjum to tylko wierzchołek góry lodowej .

  Przecież każdy większy konflikt ma swój podtekst ekonomiczny ...

  Ale dlaczego w kościele nikt o tym nie mówi ?
  Ta agresywność ludzka ma swój podtekst ekonomiczny, reszta , konflikt zbrojny jest jedynie kontynuacją .

  Przecież jesteśmy chrześcijanami, powinniśmy widzieć głębiej , widzieć nie tylko efekty ale i przyczyny. Wszystko można skrytykować tylko nie "świętą krowę " systemu gospodarczego .

  Tak sądzę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9