Europa nie może odcinać się od chrześcijańskich korzeni

W liturgiczną uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski, cotygodniowej czwartkowej Mszy przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej przewodniczył abp Stanisław Gądecki.

W homilii metropolita poznański i przewodniczący episkopatu Polski przypomniał sylwetkę tego wielkiego męczennika. Zwrócił przy tym szczególną uwagę, że dzięki takim ludziom jak św. Wojciech w system wartości na naszym kontynencie na stałe wpisane zostały podstawy chrześcijańskie. Dlatego też dzisiejsza Europa nie może odcinać się od swoich korzeni.

„Dzięki odwadze ludzi tego pokroju jak Wojciech, chrześcijaństwo przyniosło do Europy nowy system wartości, trudny do pogodzenia tak z filozofią grecką, jak i z rzymskim poczuciem sprawiedliwości. Nie przekreślając wcale innych wpływów, to przede wszystkim właśnie chrześcijaństwo, o wiele bardziej niż judaizm, hellenizm czy romanizm, ostatecznie ukształtowało duchowe oblicze Europy, wniosło do niej tego rodzaju treści, bez których trudno zrozumieć dzisiejszą Europę. Mur, który dzieli Europę, nie runie bez nawrotu do Ewangelii – mówił Jan Paweł II. Bez Chrystusa nie można bowiem budować trwałej jedności. Nie można też robić tego odcinając się od tych korzeni, w których wyrosły narody i kultury Europy, i od wielkiego bogactwa kultury duchowej minionych wieków” – powiedział abp Gądecki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9