Ekumeniczny list biskupów

Zwierzchnicy Kościołów Ziemi Świętej są zaniepokojeni eskalacją przemocy na Bliskim Wschodzie. Apelują jednak do wiernych, by nie ulegali zwątpieniu

Czytamy o tym w ich wspólnym ekumenicznym liście do chrześcijan Ziemi Świętej oraz pielgrzymów, którzy przybyli tam na święta. Zwrócili w nim oni szczególną uwagę na trudne wydarzenia ostatnich miesięcy.

Dzieląc się radosną nowiną zmartwychwstania Pańskiego, patriarchowie i inni zwierzchnicy kościelni Ziemi Świętej podkreślają, że w Jerozolimie znajduje się pusty grób Jezusa, znak zwycięstwa Boga nad śmiercią i mocami ciemności. Jerozolima jest miejscem, gdzie na przestrzeni wieków łaska Boża objawiła się wielokrotnie. Z tego prostego powodu zasługuje na najwyższy szacunek wszystkich.

Świadomi trudności, z jakimi boryka się ówczesny świat i wszyscy wierni, zwierzchnicy Kościołów Jerozolimy zwracają uwagę, że wspólnie z ludźmi dobrej woli całego świata są głęboko zaniepokojeni skalą przemocy, która wynika z błędnie rozumianej i przeżywanej religii.

Przejawem tego są wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Najstarsze wspólnoty chrześcijańskie, szczególnie w Egipcie, Iraku i Syrii, zostały mocno dotknięte przez stale nasilającą się falę przemocy i prześladowań. Hierarchowie zwracają przy tym uwagę, że żadna prawdziwa religia nie może zachęcać do przemocy, tym bardziej wobec mniejszości religijnych. W konsekwencji potępiają zachowania skierowane przeciw wolności wyznania i godności każdego człowieka.

Na zakończenie listu szefowie Kościołów Ziemi Świętej zwracają się z apelem do prześladowanych chrześcijan, by pomimo niesprawiedliwości, jaka ich otacza, nie ulegali zwątpieniu. Samo istnienie Jerozolimy jest paradoksalnym znakiem nadziei, że Boże królestwo pokoju, miłości i sprawiedliwości zwycięży. Niestety, wokół nas istnieją oznaki ciemności, które sprawiają, że trudno jest żyć w tych czasach. Należy jednak pamiętać, że najciemniejszymi godzinami nocy są te, które poprzedzają nadejście poranka. Radość poranka Zmartwychwstania Pańskiego zapewnia nas, że ostatnie słowo nie należy do przemocy i pogardy wobec chrześcijan, ale raczej do miłości, sprawiedliwości i nadziei w Bogu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9