Syria i Irak: Wielki Tydzień nadziei

Szczególny charakter ma Wielki Tydzień obchodzony przez chrześcijan w ogarniętych wojną krajach Bliskiego Wschodu.

W zniszczonym walkami Aleppo w Syrii duszpasterze notują duży napływ wiernych do kościołów, mimo trwającego ostrzału moździerzowego. Nie brakuje też oznak solidarności ze strony ludności muzułmańskiej, którą również niepokoją kolejne ofensywy dżihadystów.

Obecne Triduum Paschalne przynosi też nadzieję chrześcijańskim uchodźcom w północnym Iraku. Kard. Fernando Filoni, który spędza z nimi święta wielkanocne, przewodniczył wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej w przepełnionej katedrze w Dahuku. Papieski wysłannik zaznacza, że tamtejsi wierni bardzo chcieliby się spotkać z Ojcem Świętym:

„Oczywiście ludzie wiedzą, że przybywam tu w imieniu Papieża Franciszka – powiedział Radiu Watykańskiemu prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. – Wielokrotnie słyszałem, jak mówią: «Jesteśmy bardzo wdzięczni, bo Papież kolejny raz pokazał, że o nas nie zapomniał». Tak rozumieją tę moją obecność. Co więcej, mówią: «A kiedy przyjedzie on do nas osobiście?». To znak uczucia wdzięczności, uznania. Także przedstawiciele tutejszych władz mówią: «Mamy nadzieję, że kiedyś Papież przyjedzie». Zapewniłem ich, że Papież o tym myśli, że jest blisko ich cierpień, blisko tego momentu dziejowego ich kraju – Iraku, Kurdystanu – naznaczonego wojną, tak wielką liczbą uchodźców i innymi problemami, których nie brakuje”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9