Księża z W. Brytanii chcą jasnej deklaracji

„Domagamy się jasnej i niepodważalnej deklaracji o małżeństwie i rodzinie. I tego, by doktryna i duszpasterska praktyka pozostały w harmonii”- pisze 500 duchownych.

Jak donosi włoski portal Vatican Insider, do Rzymu dotarł list sygnowany przez ponad pół tysiąca katolickich księży z Wysp Brytyjskich. Adresatem listu są ojcowie synodalni, którzy jesienią tego roku ponownie zgromadzą się nad Tybrem, by debatować nad sytuacją i problemami małżeństw i rodzin.

„Oczekujemy, a nawet domagamy się ze stanowczością, by doktryna i duszpasterska praktyka pozostały w kwestii małżeństwa w syntonii, harmonii” – piszą księża. „Chcemy jasnej i niepodważalnej w tej mierze deklaracji” ojców synodalnych, „deklaracji, która z całą stanowczością podtrzyma dotychczasowe nauczanie Kościoła o istocie małżeństwa”.    

„Jako katoliccy księża i duchowni pragniemy potwierdzić po raz kolejny naszą niezłomną i trwałą wierność tradycyjnej doktrynie, dotyczącej małżeństwa i znaczenia ludzkiej seksualności opartej w całości na Słowie Boga oraz nauczaniu obecnym w Kościele od dwóch tysięcy lat” – podkreślają brytyjscy księża.

Jak komentuje „Catholic Herald”, apel ten jest bezprecedensowy w historii Kościoła na Wyspach. Ton listu, kierowanego do Synodu i także do samego papieża Franciszka, jest jednoznaczny i twardy. Wyczuwa się w nim napięcie, jakie unosi się nad całym Kościołem.

„Podkreślamy, jak ważne jest utrzymanie dotychczasowej dyscypliny w Kościele, dotyczącej udzielania sakramentów oraz że ta doktryna i idąca za nią praktyka powinny, a nawet muszą, pozostać nienaruszalne i trwać w harmonii”. 

Wśród sygnatariuszy listu są także nazwiska najbardziej znanych teologów z Wielkiej Brytanii, jak Aidan Nichols i John Saward, oraz naukowcy duchowni z Oxfordu, jak Andrew Pinsent oraz szanowani prałaci, jak Robert Billing, Tim Finigan i Julian Large.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11