3 tys. osób protestuje przeciw linczowi

Około trzech tysięcy osób protestowało we wtorek w stolicy Afganistanu, Kabulu, przeciwko zlinczowaniu przez tłum w ubiegłym tygodniu 27-letniej kobiety, niewinnie oskarżonej o spalenie Koranu. Protestujący domagali się dymisji szefa kabulskiej policji.

"Sprawiedliwości dla Farhondy!", "Śmierć dla zabójców", "Zabójcy Farhondy muszą zostać ukarani" - wykrzykiwali manifestanci.

W czwartek tłum, składający się głównie z młodych mężczyzn, pobił na śmierć Farhondę, podpalił jej ciało i wrzucił je do rzeki w Kabulu. Niektórzy przedstawiciele władz i przywódcy religijni usprawiedliwiali zabójstwo kobiety tym, że w pobliżu meczetu w centrum Kabulu miała ona spalić egzemplarz świętej księgi islamu. Nie znaleziono jednak na to dowodów.

Według głównego śledczego kobieta była niewinna. Również minister spraw wewnętrznych Afganistanu Nur-ul-Haq Ulumi powiedział w poniedziałek w parlamencie, że "oskarżenie jest absolutnie nieprawdziwe". "Farhonda była religijną kobietą, nie była uwikłana (w spalenie Koranu), była niewinna" - powiedział szef MSW.

Według policji 27-latka od co najmniej czterech lat leczyła się psychiatrycznie. Jednak jeden z jej sąsiadów nigdy nie słyszał jakoby kobieta miała problemy psychiczne; według niego Farhonda wkrótce miała skończyć studia religijne i chciała zostać nauczycielką.

Lincz na kobiecie stanowczo potępił prezydent Afganistanu Aszraf Ghani, podkreślając, że "był on sprzeczny z szariatem oraz islamskim systemem sprawiedliwości".

Według policji, na którą powołuje się we wtorek agencja Associated Press, dotychczas zatrzymano 18 osób podejrzanych o lincz, a 13 funkcjonariuszy policji zawieszono w obowiązkach. Agencja AFP podaje, powołując się na rzecznika afgańskiego MSW, że do tej pory w sprawie zatrzymano 22 osoby; a 20 policjantów zostało przesłuchanych.

Konserwatywne afgańskie społeczeństwo nie toleruje przypadków bluźnierstwa i profanacji Koranu; w przeszłości w kraju dochodziło do aktów przemocy z tego powodu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • pytacz
  24.03.2015 12:21
  Może Behemoth, w porywie swoich artystycznych zapędów i odwadze przekraczania granic tolerancji, odważy się na podarcie Koranu i rzucenie ze sceny słuchaczom żądnym sztuki z wykrzyczanym: "Żryjcie to g...o!"?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9