Papież na 150-lecie odkrycia ukrytych chrześcijan w Japonii

Głęboko poruszającą historię Kościoła w Japonii i męczeńskie świadectwo dane tam w XVII wieku przez chrześcijan przypomina Papież w liście do kardynała Orlando Quevedo.

Arcybiskupa Cotabato na Filipinach mianował on swoim specjalnym wysłannikiem na obchody 150-lecia odnalezienia przez misjonarzy w Kraju Kwitnącej Wiśni wyznawców Chrystusa ukrywających się przez dwa i pół wieku przed prześladowaniami. Odbędą się one w dniach 14-17 marca w Nagasaki, a Ojciec Święty został na nie osobiście zaproszony przez arcybiskupów Tokio i Nagasaki.

Zaproszenie to, jak pisze Franciszek, „z wdzięcznością zachowuje w sercu”, wysyłając tam w swoim imieniu filipińskiego purpurata. Podkreśla, że tamtejsi wyznawcy Chrystusa „przez 250 lat wytrwale podążali w ukryciu duchową drogą i pilnie zachowywali w sercu słowa Pańskie, z pokolenia na pokolenie przekazując gorliwie skarb wiary”.

Franciszek w liście do swojego wysłannika przypomina, że mówił o tych ukrywających się chrześcijanach na jednej z ubiegłorocznych audiencji środowych (15 stycznia ub.r.). Opowiadał wtedy o XVII-wiecznych prześladowaniach Kościoła w Japonii i świadectwie tamtejszych męczenników. „Kiedy w tamtych czasach nie pozostał już w Japonii żaden kapłan – pisze Papież – wierni świeccy udzielali sakramentu chrztu i okazywali ducha wspólnoty, podtrzymując życie duchowe modlitwą i rozważaniem Pisma Świętego. Kiedy misjonarze wrócili, liczni ukrywający się chrześcijanie znowu się ujawnili, okazując szczególną wiarę, nadzieję i miłość”.

Ojciec Święty zleca kard. Quevedo, by zachęcił uczestników uroczystości w Nagasaki do wytrwałego naśladowania Chrystusa. „Życzę, by wszyscy, rozważając tak poruszającą historię Kościoła w Japonii i świadectwo tak wielu chrześcijan, okazywali szczególną miłość Kościołowi Chrystusa i Jego Ewangelii, odznaczając się w codziennym życiu radością wiary” – dodaje Papież. Zawierza ich też wstawiennictwu 188 japońskich męczenników, beatyfikowanych przed sześciu laty, 24 listopada 2008 r. w Nagasaki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9