Zaniepokojenie exodusem Żydów

Po zamachach w Paryżu Francuzi poczuli się bezpośrednio zagrożeni przez islamski terroryzm, zarazem jednak potrafili się zmobilizować w obronie najważniejszych dla nich wartości – przypomina dwa miesiące po zamachu metropolita Paryża kard. André Vingt-Trois.

W wywiadzie dla dziennika La Croix zastrzega on, że choć karykatura wpisuje się we francuską kulturę, to jednak nie pomaga ona w budowaniu spójności społecznej. A nad tym Francuzi powinni dziś pracować najbardziej.

Kard. Vingt-Trois niepokoi exodus francuskich Żydów. Z ich odejściem Francja zubożeje, nie będzie już pozytywnego wkładu, który wspólnota żydowska wnosiła do francuskiego społeczeństwa. Rozpoczyna się natomiast proces, który można nazwać czystką etniczną. Ordynariusz Paryża porównał tę sytuację do exodusu chrześcijan z Bliskiego Wschodu. „Choć nie mamy prawa, by osądzać decyzji poszczególnych osób, to jednak powinniśmy zachęcać Żydów, aby pozostali wśród nas” – dodał kard. Vingt-Trois.

Biskup francuskiej stolicy przestrzega też przed utopią islamu republikańskiego, tworzonego odgórnie przez urzędników. Islam to sprawa samych muzułmanów i to oni muszą coś z tym zrobić. Zdaniem kard. Vingt-Trois, reakcją na zamachy nie może też być zaostrzenie świeckości państwa. Z młodymi trzeba dyskutować o ich przekonaniach, trzeba ich wysłuchać, a nie ich ignorować. Francuski purpurat podkreśla, że zdrowej laickości nie da się zadekretować, lecz trzeba ją cierpliwe budować opierając się na wzajemnym poszanowaniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • zaba na rowerze
  11.03.2015 09:29
  Porównanie prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Osób którym zabiera się dobytek, pali domy, porywa dzieci i poddaje barbarzyńskim torturom. Osób które uciekają z rodzinnych stron by ratować życie swych bliskich. Do społeczności żydowskiej która kupuje bilet lotniczy i przeprowadza się z Paryża do USA czy innego demokratycznego kraju - jest co najmniej niestosowne.
  Francuski biskup znów zachwyca lingwistyczną kreatywnością.
 • Ja
  11.03.2015 12:18
  Tym co kardynała powinno naprawdę niepokoić to odpływ wiernych z Kościoła. I rezygnacja z nawracania wyznawców judaizmu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9