Już po raz 31. na Jasną Górę przybyła ogólnopolska pielgrzymka przewodników turystycznych. To największe w kraju spotkanie tych, którzy z pasją odkrywają przed turystami piękno i bogactwo polskiej ziemi.
Zjazd jest okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, ale także do wymiany myśli i doświadczeń związanych przede wszystkim z rozwojem tzw. turystyki religijnej.
Przewodnicy podkreślają, że ich zawód w znacznym stopniu związany jest z możliwością ukazywania piękna świata stworzonego przez Boga: „Z Panem Bogiem spotykamy się cały czas wszędzie, tylko trzeba to dostrzegać. Nasz kontakt z ludźmi poprzez naszą pracę przewodnicką na pewno to bardziej umożliwia, uzmysławia i mamy również tą niepowtarzalną okazję, by pokazywać dziedzictwo naszej kultury i religii. Wszystkie rejony mają w sobie coś takiego, że można odkryć jakieś szczegóły piękna naszej polskiej ziemi, których na pewno nie znamy”.
Choć o odbywaniu podróży, którym przyświeca motyw religijny, mówi się od starożytności, to jednak na szeroką skalę tzw. turystyka religijna pojawiła się w ostatnich dziesiątkach lat i wciąż się rozwija. W kraju mamy ok. 7 tys. przewodników turystycznych; ponad tysiąc z nich przybyło na trzydniowe spotkanie na Jasną Górę.
"Jesteście umiłowanymi córkami i synami Boga, jesteście umiłowanymi dziećmi Maryi".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.