Temat ekologii w kontekście spodziewanej niebawem papieskiej encykliki poświęconej tej kwestii podjął ostatnio przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.
Kard. Peter Turkson wystąpił na Papieskim Uniwersytecie św. Patryka w Maynooth w Irlandii, gdzie mówił o miejscu ekologii i troski o ubogich w nauczaniu Papieża Franciszka. Zaznaczył, że obie te kwestie są powiązane, stanowiąc rodzaj „ekologii integralnej” postulującej należyte miejsce człowieka w przyrodzie. Zakłada to obowiązek ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju opartego na powiązaniu ludzkości, stworzenia i sprawiedliwości z Bogiem jako ich wspólnym źródłem.
Taka wizja ekologii integralnej – zaznaczył kard. Turkson – wymaga z jednej strony solidarności z ubogimi, a z drugiej odnalezienia na nowo miejsca dla religii w myśleniu o człowieku i świecie. Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” podkreślił w tym kontekście rolę nawet niewielkich pojedynczych działań w budowaniu postulowanej „nowej globalnej solidarności”, do której zachęca Franciszek w ślad za swoimi poprzednikami Janem Pawłem II i Benedyktem XVI.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.