Europa daje się zwodzić kultowi pieniądza

Podobnie jak u jej mitycznych początków, Europie znów grozi niebezpieczeństwo, że zostanie zwiedziona i porwana. Tym razem w mitycznego byka wciela się pieniądz, który staje się ważniejszy niż człowiek – powiedział szef watykańskiej dyplomacji na spotkaniu przedstawicieli radców prawnych episkopatów Europy.

Temat kończących się dzisiaj w Bratysławie trzydniowych obrad to klauzula sumienia i wolność słowa. Przemawiając w ostatnim dniu obrad, abp Paul Gallagher nie odniósł się wprost do tego tematu. Kanwą jego rozważań były natomiast zeszłoroczne przemówienia Ojca Świętego w Strasburgu.

Jak zaznaczył na wstępie szef papieskiej dyplomacji, Franciszek wolał pojechać do Strasburga, niż do Brukseli, bo dzięki temu mógł się spotkać nie tylko z Parlamentem Europejskim, ale również z Radą Europy obejmującą wszystkie kraje kontynentu. W ten sposób Papież chciał pokazać, że Europa to coś więcej niż Unia Europejska. Ponadto Strasburg jest symbolem francusko-niemieckiego pojednania, a tym samym wzorem dla całej Europy. Abp Gallagher szczegółowo omówił główne myśli papieskich przemówień w Strasburgu. Przypomniał, że prawa człowieka muszą być powszechnie przestrzegane i to bynajmniej nie dlatego, że przyznają je nam politycy. Ich moc wynika z faktu, że zostały zapisane w ludzkim sercu. Angielski hierarcha szczególny nacisk położył na potrzebę zachowania chrześcijańskich korzeni kontynentu, bo kultura i historia Europy zostały ukształtowane właśnie przez chrześcijaństwo, które jest również naszą przyszłością. Szef watykańskiej dyplomacji wspomniał też o potrzebie zapewnienia gościny imigrantom. Zastrzegł jednak, że Kościół nie proponuje tu żadnych konkretnych rozwiązań, które są niezbędne, by zapewnić zarówno bezpieczeństwo, jak i wolność wszystkich migrantów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9