Odważne świadectwo

Papież do biskupów Afryki Północnej.

O swej bliskości z północnoafrykańskimi katolikami, dającymi świadectwo Ewangelii pokoju i miłości do Jezusa, zapewnił Papież biskupów z Maroka, Algierii, Tunezji i Libii, przybyłych z wizytą ad limina apostolorum. Tworzą oni Regionalną Konferencję Episkopatu Afryki Północnej (CERNA). W przekazanym im przesłaniu Ojciec Święty nawiązał do dokonujących się tam w ostatnich latach przemian, które niosły z sobą nadzieję na większą wolność sumienia, tymczasem doprowadziły niekiedy do wybuchów przemocy. Franciszek wyraził szczególne uznanie dla odwagi, wierności i wytrwałości biskupów oraz księży, osób konsekrowanych i świeckich pozostających mimo niebezpieczeństw w Libii. Podkreślił, że są to autentyczni świadkowie wiary. Dziękując im, zachęcił do wytrwałości w wysiłkach na rzecz pokoju i pojednania w całym regionie.

Papież przypomniał wielką tradycję chrześcijaństwa w Afryce Północnej od śś. Cypriana i Augustyna poprzez bł. Karola de Foucauld aż po zakonników i zakonnice, którzy w naszych czasach oddali Bogu i braciom wszystko, łącznie z własnym życiem. Wyraził radość, że w Algierii udało się odnowić ostatnio szereg chrześcijańskich sanktuariów. Nawiązał też do obecności w północnoafrykańskich Kościołach wiernych pochodzących z licznych krajów. Znaczą ich część stanowią studenci z Afryki Subsaharyjskiej. Ojciec Święty zachęcił ich do wytrwałości w wierze. Przypomniał, że dialog międzyreligijny przeciwdziała fundamentalizmowi. Największe znaczenie dla skutecznego zwalczania przemocy ma edukacja. Franciszek wyraził też uznanie dla współpracy z chrześcijanami innych wyznań, której wyrazem jest powstały w Maroku Instytut ekumeniczny Mowafaqa, prowadzący dialog międzyreligijny. Ponadto dziękował północnoafrykańskim biskupom za pomoc licznym emigrantom z różnych krajów Czarnego Lądu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11