Burza wokół filmu o Piusie XII

Kontrowersje wywołał zaprezentowany w poniedziałek w Rzymie film fabularny o Piusie XII. Przedstawiono go - jak podkreślają media - jako "Schindlera z Watykanu", który uratował w czasie wojny 800 tys. Żydów.

Włoski film "Odcienie prawdy" w reżyserii Liany Marabini wchodzi w kwietniu na ekrany we Włoszech oraz Francji, Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii i w kilku innych krajach. Grają w nim tak znani aktorzy jak Christopher Lambert i Gedeon Burkhard, znany z serialu "Komisarz Rex".

"Odcienie prawdy" będą pokazane poza konkursem na festiwalu w Cannes. Film ma obalić "czarną legendę" papieża czasów wojny, któremu część środowisk żydowskich zarzuca milczenie czy też obojętność i bezczynność wobec Holokaustu.

Poniedziałkowa światowa prapremiera w Wiecznym Mieście, w sali domu kościelnego niedaleko Watykanu wywołała burzę, także ze względu na plakat filmowy, na którym widnieje zdjęcie aktora Roberto Zibettiego w roli papieża Pacellego, z gwiazdą Dawida na białej papieskiej sutannie. Wizerunkiem tym dolano jeszcze oliwy do ognia - podkreślają włoskie media.

Dziennik "Corriere della Sera" stwierdza, że film głosi wręcz "prowokacyjną tezę", zgodnie z którą Pius XII przyczynił się do uratowania w całej Europie 800 tysięcy Żydów. Niektórym z nich udzielono schronienia w Watykanie i w Castel Gandolfo. Reżyserka powiedziała mediolańskiemu dziennikowi, że posłużyła się danymi izraelskiego historyka i dyplomaty Pinchasa Lapide, który w swej książce napisał, że Kościół katolicki za pontyfikatu Piusa XII i dzięki jego konkretnym wskazówkom uratował około 850 tysięcy Żydów, wśród nich 200 tysięcy we Francji, 55 tys. we Włoszech i od 15 do 50 tys. w Polsce.

Zdaniem reżyserki, cytowanej przez gazetę, nazywanie Pacellego "Schindlerem w Watykanie" umniejsza nawet jego znaczenie, bo - jak dodała - niemiecki przedsiębiorca uratował "tylko" 1100 osób według oficjalnych danych.

Przeciwko takiemu filmowemu portretowi papieża protestują środowiska żydowskie we Włoszech i część historyków. Ich zdaniem żaden prawdziwy badacz na świecie nie wystąpiłby z taką tezą o liczbie uratowanych dzięki Piusowi XII Żydów. "To jest teza ideologiczna, to nawet nie jest skandal. To jest nie na miejscu" - oświadczył Marcello Pezzetti z fundacji Muzeum Shoah we Włoszech. Działacze żydowscy, cytowani przez "Corriere della Sera", przypominają, że do tej pory nie zostały otwarte tajne archiwa watykańskie, dotyczące pontyfikatu z lat II wojny światowej. Tymczasem - dodają - "kinematografia katolicka podarowuje nam film, by napisać historię na nowo".

Słów krytyki nie szczędzi także watykański dziennik "L'Osservatore Romano". Na jego łamach wyrażono opinię, że lepiej było zrezygnować z tego projektu, ponieważ "nie jest pewne, że film ten pomoże w historycznym zrozumieniu działalności Piusa XII i jego Kościoła". Obraz ten zarówno z artystycznego, jak i historycznego punktu widzenia jest "naiwny i przez to mało wiarygodny" - oceniła gazeta.

Od red. gosc.pl: Wobec kontrowersji, jakie wzbudza film we włoskich mediach, polecamy również artykuły przybliżające postać papieża:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • DNA
  02.03.2015 21:08
  Tak a pro po: A co nad proponuje kinematografia żydowska? Wiadomo, że Żydom, nic co katolickie się nie podoba.
 • katolik
  02.03.2015 22:13
  Żydzi, którzy są wrogami Krzyża, jak mówi Pismo, nie dopuszczą do beatyfikacji katolickiego papieża. Nie ma się co łudzić.
 • Stanisław_Miłosz
  02.03.2015 23:12
  Oczywiście w wiadomości ani słowem nie wspomniano przed kim papieź Pacelli uratował te 800 tys. Żydów. A przecież jak niezbicie zostało metodą naukową dowiedzione uratował przed zagładą dokonywaną przez polskich nazistów faszystów. Wprawdzie uważny odbiorca wiadomości domyśli się, że najmniej mógł uratować w Polsce, bo to przecież matecznik organicznego antysemityzmu, to tu były polskie obozy koncentracyjne, to tu były największe getta. Bo i niby gdzie miałyby być, w Niemczech? Logistyka: transport kosztuje, aprowizacja kosztuje, uniformy kosztują. Domyśli się, ale co wprost, to wprost, przecież nie każdy czytelnik jest uważny. Dlatego też pozwalam sobie dopowiedzieć. Bo jak już informować, to rzetelnie.
 • MacBlacker
  03.03.2015 08:42
  Schindler to byl drobny faszystowski cwaniaczek, który robil geszefty na wojnie inokupacji, Żydów zaczął ratowac dopiero na myśl że ten system wkrotce upadnie a on chcial sobie zabeieczyc tyły. Tymczasem Pius XII i cały Kościół pomagali prześladownym przez faszyzm i nazizm ponad dekadę! Prześladowanym przez inny odłam socjalistów pomagali blisko pięćdziesiąt lat... dlatego lewactwo tak Kościoła nienawidzi, gdyż pomógl zachować wolność i godność milionom ofiar socjalizmów.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11