Po kreacji nowych kardynałów w drugiej części konsystorza Franciszek ogłosił, że 17 maja 2015 r. będą kanonizowane trzy błogosławione zakonnice, Francuzka i Palestynki.
Papież kanonizuje Francuzkę Joannę Emilię de Villeneuve (1811-54) – założycielkę Zgromadzenia Sióstr od Niepokalanego Poczęcia z Castres oraz Palestynki: Marię od Jezusa Ukrzyżowanego (Marie Baouardy; 1846-78) – mniszkięZakonu Karmelitanek Bosych i Marię Alfonsynę Danil Ghattas (1843-1927) – założycielkę Zgromadzenia Sióstr Różańcowych z Jerozolimy.
Dziiejszą ceremonię zakończyło odśpiewanie antyfony maryjnej "Salve Regina". Opuszczając bazylikę Franciszek podszedł raz jeszcze do papieża seniora Benedykta XVI i podziękował mu za obecność na uroczystości.
Jeszcze dziś po południu w Pałacu Apostolskim oraz w Auli Pawła VI nowi purpuraci będą przyjmowali gratulacje związane z włączeniem ich do Kolegium Kardynalskiego.
Dopełnieniem dzisiejszej ceremonii będzie jutrzejsza uroczysta Msza św. w bazylice św. Piotra koncelebrowana pod przewodnictwem papieża przez nowych i „starych” purpuratów jako dziękczynienie Panu za dar nowych kardynałów dla Kościoła.
Po wyniesieniu przez Franciszka do godności kardynalskiej 20 kapłanów prawa wyborcze ma 125 hierarchów (na 120 miejsc), a powyżej 80. roku życia jest 102 kardynałów. Najstarszym purpuratem jest obecnie emerytowany arcybiskup Chieti i b. sekretarz Jana XXIII kard. Loris F. Capovilla, który 14 października br. skończy sto lat, a najmłodszym – jeden z nowych kardynałów i pierwszy purpurat z Tongi – Soane Patita Mafi, który 19 grudnia skończy 54 lata.
Rok Święty to wyjątkowa okazja, by odbyć pielgrzymkę do Włoch.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.