W Watykanie opublikowano komunikat końcowy po trzydniowych obradach Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Było to pierwsze spotkanie po rozszerzeniu jej składu przez Franciszka w grudniu ubiegłego roku.
Komisja zapoznała się m.in. z raportami grup ekspertów. Między sesjami plenarnymi te grupy robocze kontynuują prace nad projektami mającymi zapewnić, że Kościół będzie „bezpiecznym domem” dla dzieci, młodzieży i dorosłych szczególnie narażonych na nadużycia. Chodzi o takie aspekty, jak duszpasterstwo osób poszkodowanych i ich rodzin, edukacja, wytyczne celem ulepszenia stosowanych praktyk, formacja do kapłaństwa i życia zakonnego, kościelne i cywilne normy dotyczące oskarżeń o nadużycia czy odpowiedzialność osób zajmujących w Kościele kierownicze stanowiska przy postępowaniu w takich sprawach.
Aby zapewnić tę odpowiedzialność, trzeba też zwiększać świadomość i zrozumienie problemu w Kościele na wszystkich szczeblach. Komisja będzie urządzać specjalne seminaria celem szkolenia kościelnego kierownictwa w zakresie ochrony nieletnich. Będzie także współpracować z Kościołem na szczeblu lokalnym dokonując ekspertyz mogących zapewnić jak najlepszego wprowadzania w życie zaleceń odnośnie do ochrony nieletnich. Przygotuje ponadto specjalne materiały na dzień modlitwy za tych, którzy zostali skrzywdzeni przez nadużycia seksualne.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
28 grudnia Kościół obchodzi święto dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.