- Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź nie tylko jest świadkiem historii, ale ma także szczególne zasługi w upamiętnianiu najnowszych dziejów Polski - podkreśla dr hab. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.
Abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański otrzymał 15 grudnia w Dworze Artusa nagrodę honorową "Świadek Historii", przyznaną po raz pierwszy przez Oddział IPN w Gdańsku. Wyróżnieniem odznaczane są osoby wyjątkowo zasłużone dla upamiętniania historii Polski oraz wspierające działania pionu edukacyjnego IPN.
Odznaczenia zostały wręczone przez dr. Łukasza Kamińskiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz dr. hab. Mirosława Golona, dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku.
Pierwszy nagrodę otrzymał abp Sławoj Leszek Głódź, który jako 17-letni uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce wraz z kolegami w 1963 roku założył tajną organizację Białe Orły. Dokonała ona akcji dywersyjnej przed pochodem pierwszomajowym. Za swoją działalność obecny metropolita gdański trafił na trzy miesiące do Centralnego Więzienia Karno-Śledczczego w Białymstoku. Został też wydalony ze szkoły z wilczym biletem.
Abp Głódź był również kapelanem NSZZ "Solidarność" regionu białostockiego.
Ogromne zasługi w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego przez abp. Głódzia dotyczą też okresu jego posługi po 1991 roku, gdy został mianowany przez Jana Pawła II pierwszym po upadku PRL biskupem polowym Wojska Polskiego. - Od objęcia Ordynariatu Polowego i jego odtwarzania w Polsce zaczęła się prawdziwa walka abp. Głódzia o polską tradycję historyczną w Wojsku Polskim. Metropolita w miejsce komunistycznych "bohaterów" przywracał pamięć o żołnierzach AK, żołnierzach wyklętych i bohaterach II wojny światowej, którzy znaleźli się na emigracji i nie mogli wrócić do Polski - informuje M. Golon.
Dyrektor gdańskiego oddziału IPN podkreśla także zasługi abp. Głódzia jako metropolity gdańskiego. - Arcybiskup nigdy nie odmawia sprawowania Mszy św. w intencji Ojczyzny, a jego okolicznościowe homilie wygłaszane podczas uroczystości, zamieniają się w wyjątkowe lekcje historii. Abp Głódź dba również o ważne rocznice upamiętniające m.in. narodziny "Solidarności" czy ofiary stanu wojennego - zaznacza M. Golon.
- Czuję się naprawdę wyróżniony i bardzo za tę nagrodę dziękuję - mówił podczas uroczystości metropolita gdański. - Najważniejszym świadkiem historii jest Instytut Pamięci Narodowej. Pamięć narodowa w tkance życia społecznego i politycznego jest rzeczą najważniejszą - dodał.
Oprócz abp. Głódzia prestiżowe nagrody otrzymali:
- Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję i proszę, by ta nagroda była nie tylko ukoronowaniem waszej dotychczasowej drogi. Pragnę, aby stanowiła zachętę do kontynuowania tak ważnej działalności. Jesteście Państwo świadkami historii, których Instytut Pamięci Narodowej bardzo potrzebuje - mówił dr Łukasz Kamiński.
Podczas uroczystości zostały zaprezentowane krótkie filmowe życiorysy laureatów w reż. Agnieszki Gumińskiej. Uroczystość uświetnił koncert Capelli Gedanensis.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.