Zespół KEP apeluje do prezydenta stolicy

Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych zwrócił się do prezydenta stolicy z apelem o przywrócenie prof. Bogdana Chazana na stanowisko dyrektora szpitala im. Świętej Rodziny. Ratusz jest przekonany o słuszności odwołania go. Sprawę rozstrzygnie sąd.

"Jako biskup i przewodniczący zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych niejednokrotnie spotykam się z osobami, które nie mogą zaakceptować tej decyzji, jako głęboko niesprawiedliwej, krzywdzącej, merytorycznie bezzasadnej i łamiącej Rezolucję Rady Europy (...) z 7 października 2010 r., mówiącej, że: »Żadna osoba, szpital ani instytucja nie może być przymuszona, pociągnięta do odpowiedzialności ani w żaden sposób dyskryminowana z powodu odmowy przeprowadzenia, udzielenia, asystowania lub podporządkowania się wykonaniu aborcji«" - napisał bp Stefan Regmunt.

"Jak wiadomo, prof. Bogdan Chazan wychodzi w swojej praktyce medycznej z założenia, że zgodnie z kodeksem etyki lekarskiej w przypadku ciąży ma on przed sobą dwoje pacjentów: matkę i dziecko. I oboje muszą podlegać tej samej opiece medycznej, której celem - zgodnie z przysięgą Hipokratesa - jest ratowanie życia człowieka. Zwolnienie pana profesora z funkcji dyrektora placówki zdrowia jest ceną, jaką zapłacił on za ratowanie życia, do czego zobowiązywało go jego sumienie" - napisał. Zaapelował do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o zweryfikowanie decyzji podjętej ws. prof. Chazana oraz przywrócenie go na stanowisko dyrektora Szpitala św. Rodziny.

Zastępczyni rzecznika prasowego ratusza Agnieszka Kłąb podkreśliła w czwartek w rozmowie z PAP, że decyzja ws. prof. Chazana została podjęta po kontroli i licznych analizach. "Bardzo dokładnie zweryfikowaliśmy sprawę przed podjęciem decyzji o odwołaniu prof. Chazana z funkcji dyrektora Szpitala św. Rodziny" - zapewniła.

Jak dodała, sprawa z wniosku prof. Chazana trafiła do sądu, który zweryfikuje decyzję o odwołaniu. Profesor domaga się uznania wypowiedzenia z pracy za bezskuteczne i żąda przywrócenia do niej. Termin pierwszej rozprawy w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy wyznaczono na 12 marca 2015.

W kwietniu br. - powołując się na klauzulę sumienia - Chazan odmówił wykonania aborcji.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o odwołaniu prof. Chazana. Podstawą były wyniki kontroli ratusza w szpitalu. Z raportu urzędu wynikało, że działając jako dyrektor szpitala, a nie będąc lekarzem prowadzącym pacjentki, w świetle obowiązujących przepisów nie mógł powołać się na klauzulę sumienia, ponieważ ma ona charakter indywidualny. Nie wskazał też innego lekarza lub placówki w celu dokonania aborcji. Prof. Chazan otrzymał wypowiedzenie z pracy 21 lipca.

Pismo KEP ws. prof. Chazana datowane jest na 25 września, wysłano je 6 października; jego kopię PAP otrzymała w czwartek. List upubliczniono, bo jego autorzy - jak sami wyjaśniają - nie otrzymali odpowiedzi.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6