Arcybiskupi i biskupi Kościoła katolickiego z ok. 20 krajów wystosowali apel do Unii Europejskiej o podjęcie kroków w celu przeciwdziałania handlowi zasobami naturalnymi pochodzącymi ze stref konfliktów zbrojnych.
Apel, przekazany we wtorek agencji AFP, jest popierany przez międzynarodowe stowarzyszenie na rzecz rozwoju i sprawiedliwości (CIDSE), które zrzesza 17 katolickich organizacji pozarządowych z Europy i Ameryki Północnej.
"W sprzedaży są towary zawierające zasoby naturalne, które podsycają przemoc i prowokują cierpienia. My, hierarchowie Kościoła katolickiego na całym świecie, apelujemy do Unii Europejskiej o położenie kresu takiej sytuacji" - napisało 71 autorów apelu.
Wśród sygnatariuszy najsilniejszą grupę stanowią Brazylijczycy - jest ich 26. Pod apelem podpisali się również m.in. hierarchowie belgijscy, francuscy, szwajcarscy, niemieccy, kameruńscy, nigeryjscy, kongijscy czy czadyjscy.
W listopadzie do Parlamentu Europejskiego ma trafić projekt Komisji Europejskiej mający na celu zapewnienie, że minerały ze stref konfliktów będą pozyskiwane odpowiedzialnie. Hierarchowie katoliccy, zwracając uwagę na pewne "ograniczenia" tego projektu, chcą rozszerzenia go na "wszelkie zasoby naturalne, które podsycają przemoc i konflikt", a także na "końcowych użytkowników", a nie tylko firmy wydobywcze, importerów czy dostawców - zwraca uwagę AFP.
"Przed Unią Europejska otwiera się dziś wyjątkowa możliwość przyczynienia się do wygaszenia brutalnych konfliktów na tle zasobów naturalnych, które stanowią ok. 40 proc. wszystkich konfliktów odnotowanych na całym świecie w ciągu 60 minionych lat" - napisano.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.