Stolica Apostolska po raz kolejny apeluje na forum ONZ o zapobieganie masowym ruchom migracyjnym, tym razem na kontynencie afrykańskim.
Była o tym mowa podczas dyskusji o pomocy humanitarnej dla uchodźców w Afryce, podjętej na forum komitetu wykonawczego Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. Stały watykański obserwator przy genewskich agendach ONZ wskazał na potrzebę długofalowej polityki, eliminującej przyczyny ruchów migracyjnych, mianowicie konflikty zbrojne oraz złe rządy, które blokują rozwój danych krajów. Wymaga to jednak zmiany mentalności i promowania kultury pokoju – podkreśla abp Silvano Tomasi.
Zdaniem Stolicy Apostolskiej kraje afrykańskie posiadają już niezbędny kapitał polityczny i ekonomiczny, by koordynować działania na szczeblu kontynentalnym w celu wspierania rozwoju i pokojowego rozstrzygania konfliktów. Abp Tomasi przypomniał o tragediach, które rozgrywają się na Morzu Śródziemnym, kiedy uchodźcy z Afryki starają się przeprawić do Europy, świadomie ryzykując życiem. W tym kontekście watykański dyplomata wspomina o zbyt restrykcyjnych normach europejskich oraz o handlu żywym towarem. Przytacza on też jednak pozytywne postawy, takie jak solidarność międzynarodowa czy gościnność społeczeństw afrykańskich. Skala zjawiska migracji jest jednak zbyt wielka, aby można zaradzić wszystkim potrzebom. Dlatego właśnie niezbędne jest zapobieganie kolejnym falom migracyjnym – uważa przedstawiciel Watykanu.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.