Walka z terrorystycznym ugrupowaniem, jakim jest „Państwo Islamskie” (IS), również za pomocą działań zbrojnych, jest niemal „przykazaniem miłości bliźniego”.
Taki pogląd wyraził 4 października emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper. Uczestniczył on dyskusji w pallotyńskiej Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej w Vallendarze w Nadrenii-Palatynacie (płd.-wsch. Niemcy) z udziałem m.in. ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.
Działania IS muszą zostać powstrzymane, również przez dostarczanie broni Kurdom – powiedział niemiecki purpurat kurialny. Według niego, nieudzielenie pomocy zagrożonym ludziom byłoby równoznaczne z grzechem zaniechania.
Zarówno kardynał, jak i szef dyplomacji Niemiec wezwali wszystkie państwa islamskie do wyraźnego odcięcia się od terrorystów z IS. Potrzebne jest stanowcze działanie, aby nie pozwolić dżihadystom usprawiedliwiać ich działań Koranem. Kard. Kasper nazwał IS „bandą morderców” i wyraził nadzieję, że wspólny front religii przeciwko nim pozwoli w dalszej perspektywie na zbliżenie między religiami.
Nawiązując do konfliktu na Ukrainie obaj mówcy byli zgodni, że nie można oczekiwać, aby do złagodzenia konfliktu mogły się przyczynić skłócone z sobą Kościoły (przede wszystkim prawosławne) tego kraju. Według byłego przewodniczącego Papieskiej Rady „sytuacja kościelna jest tam bardzo skomplikowana”.
Dla min. Steinmeiera konflikt na Ukrainie i powstanie „Państwa Islamskiego” doprowadziły do „zmian na świecie”. Zaistniała całkiem nowa sytuacja, w której polityka zagraniczna musi się „przeorientować” i odważnie stawić czoła nowym wyzwaniom – podkreślił szef dyplomacji niemieckiej. Nawiązując do sytuacji na Ukrainie zauważył, że „nasz świat europejski stracił równowagę“ i wyraził przekonanie, że upłynie jeszcze wiele czasu, zanim Europa pozbędzie się problemu przemocy.
Tymczasem według kard. Kaspera, Ukraina uświadomiła Europie, że musi się ona „nawrócić” na porządek wartości i rozpocząć „dialog kultur” ze słowiańskim porządkiem wartości, często określanym jako „rosyjska dusza”.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.