Dzisiejsze święto maryjne jest niezwykle popularne w Hiszpanii i choć obchodzone pod różnymi nazwami popularnie nazywane jest „Matka Boża wrześniowa” (Virgen de septiembre). Jest ona patronką wielu hiszpańskich miejscowości, a jej święto oznacza też koniec wakacji.
Święto Narodzenia Matki Bożej zajmowało ważne miejsce w rolniczej – jeszcze nie tak dawno temu – kulturze Hiszpanii. Oznaczało koniec lata i pierwsze jarmarki, na których sprzedawano zebrane plony i bydło. Matka Boża „wrześniowa jest czczona pod tysiącem różnych wezwań” – mówią starsi Hiszpanie. I tak Matka Boża de la Peña de Francia jest patronką autonomii Kastylia i Leon, słynna Covadonga – patronką Księstwa Asturii, a Guadalupe – Estremadury. Ponferrada, Zamora, Valladolid, Malaga czy Gran Canaria wynoszą w procesji wizerunek swojej patronki, a świętowanie trwa nawet tydzień.
Z oklei w Salamance Matka Boża de la Vega jest patronką miasta od 1618 r. XII-wieczna, romańska figura znajduje się w tzw. starej katedrze (Catedral la Vieja). Tradycja głosi, że została przywieziona aż z Konstantynopola. Od rana mieszkańcy Salamanki i okolic tradycyjnie ofiarują Maryi tysiące kwiatów. Dzisiaj wieczorem na ulice miasta wyjdzie barwna procesja. Święto Narodzenia Matki Bożej oznacza też koniec wakacji. Boleją nad tym szczególnie dzieci, które od jutra wracają do szkoły.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.