Sanktuarium w Zabrzu-Rokitnicy zamieniło się w stację jubileuszową Szensztatu. Odbyły się tam uroczystości związane ze 100-leciem powstania ruchu.
– Dzisiaj świętujemy 100-lecie pierwszego przymierza miłości z Matką Bożą Trzykroć Przedziwną, które zawarł nasz założyciel o. Józef Kentenich w Schönstatt nad Renem, w takiej samej kaplicy jak nasza – powiedziała Alicja Kobyłka, przełożona Instytutu Pań Szensztackich.
Uroczystości rozpoczęły się od koncertu pieśni maryjnych w wykonaniu bytomskiego „Heimatchor”. Koronce do Miłosierdzia Bożego przewodniczył bp Jan Wieczorek, związany z sanktuarium od samego początku.
Po nabożeństwie odbyło się posadzenie dębu. – Dąb „Cysters” będzie symbolem jedności między diecezjalnym sanktuarium Matki Pokornej w Rudach, a naszym sanktuarium – powiedziała Alicja Kobyłka. Jak wyjaśnił ks. Jan Rosiek, dyrektor rudzkiego sanktuarium, drzewo pochodzi ze śląskiej „doliny pokory”. – Właśnie tam, w cieniu naszego kościoła rośnie zacny, jeden z najstarszych dębów na Górnym Śląsku, dąb „Cyster”. To świadek minionych dziejów, rozmodlenia tego miejsca – powiedział ks. Rosiek. Dąb, który został zasadzony w Rokitnicy, pochodzi z żołędzi wspomnianego „Cystersa”. Ks. Rosiek odczytał także certyfikat przyznania dębu oznaczonego numerem 55. Dąb posadzili wspólnie bp Jan Wieczorek, ks. Zygfryd Sordon, proboszcz parafii NSPJ w Rokitnicy, ks. inf. Paweł Pyrchała, Łucja Pnioczyńska, wieloletnia przełożona Świeckiego Szensztatu, i Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
W uroczystej Eucharystii wzięło udział wielu księży, m.in. o. Mirosław Żabnicki, o. Arkadiusz Sosna oraz o. Wojciech Groch ze zgromadzenia oo. szensztackich. Mszy św. przewodniczył bp Jan Kopiec. W homilii zwrócił uwagę na posłannictwo o. Józefa Kentenicha i zawierzenie się Maryi. – Zwykle tęsknimy za życiem bezproblemowym, by nic nie sprawiało kłopotu, by wszystko działo się według naszej woli, by nas wyłącznie chwalili. Tymczasem życie o. Józefa bardzo wyraźnie pokazuje, jak trzeba się oprzeć na drodze zawierzenia w duchu przymierza miłości – mówił bp Kopiec. Dodał, że przymierze to jest świadomą i dobrowolną decyzją na życie w przymierzu z Bogiem, a także pozostaniem w ciągłej dyspozycji dla Boga.
Ordynariusz gliwicki przestrzegł, że kontynuacja postawy o. Kentenicha nie może opierać się wyłącznie na słowach, ale na czynach w codziennym życiu. – Dzisiejsze uroczystości jubileuszowe powinny przede wszystkim wlać w nas nową energię, chęć apostołowania – pouczał bp Kopiec. Dodał, że każdy inaczej wypełnia swoje zadanie, ale zawsze chodzi o to samo – o wiarę i uczciwość. – Jesteście wielką nadzieją Kościoła. Na was liczymy – zakończył bp Kopiec, zwracając się do wszystkich zaangażowanych w Ruch Szensztacki. Ordynariusz gliwicki poświęcił krzyżyki jedności, które otrzymali zgromadzeni na Mszy św.
Agnieszka Kliks-Pudlik /Foto Gość Posadzony dąb „Cysters” podlała Alicja Kobyłka, gospodyni miejsca W trakcie wspólnego świętowania gospodyni miejsca Alicja Kobyłka zaprosiła wszystkich przybyłych do spożycia jubileuszowego tortu, który kroić zaczęła Łucja Pnioczyńska, jej poprzedniczka. Na jubileusz przyjechały wiele pań i sióstr szensztackich, m.in. Birgitt Winter, asystentka dla Polski.
– Niech Matka Jedności króluje w naszych rodzinach, parafiach, a szczególnie w naszych sercach – mówiła Alicja Kobyłka. Uroczystości zakończyły się nabożeństwem z odnowieniem przymierza miłości.
18 października 1914 roku o. Józef Kentenich wraz ze swoimi uczniami w małej kapliczce w Schönstatt (prasanktuarium) zawarli przymierze z Maryją, nazywane przymierzem miłości. Postanowili całkowicie oddać się Maryi, a ich hasłem było: „Nic bez Ciebie – nic bez nas”. W 1926 roku powstał Szensztacki Instytut Sióstr Maryi, a z czasem zaczęły się pojawiać nowe wspólnoty m.in. dla kapłanów, rodzin czy młodzieży. Obecnie na świecie istnieje ponad 200 sanktuariów – wiernych kopii prasanktuarium, z których 6 znajduje się w Polsce.
Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Rokitnicy zostało poświęcone 9 września 2000 roku. Centralne uroczystości jubileuszowe odbędą się w Schönstatt w październiku br.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.