W łączności z prześladowanymi chrześcijanami

Międzyreligijny marsz solidarności z prześladowanymi chrześcijanami, jaki przejdzie dziś ulicami Warszawy będzie wydarzeniem międzyreligijnym, które służy pokojowi – zapowiada jeden z jego organizatorów augustianin o. Wiesław Dawidowski.

W rozmowie z KAI duszpasterz obcokrajowców anglojęzycznych w archidiecezji warszawskiej zaznaczył, że wydarzenie to nie będzie upolitycznione ale ukaże społeczny wyraz solidarności z prześladowanymi chrześcijanami świata. Do udziału w tym marszu zachęcają nie tylko katolicy, ale również polscy muzułmanie. Uczestnicy międzyreligijnego marszu będą nieśli czerwone kwiaty, które złożą później w Ogrodzie Sprawiedliwych na warszawskim Muranowie. Będą się też modlić, aby również dzisiaj nie brakowało ludzi sprawiedliwych tam, gdzie są najbardziej potrzebni. - Czerwony kolor kwiatów wyraża męczeństwo ale będzie też połączony z zielonym – kolorem nadziei – wyjaśnia symbolikę kolorystyki kwiatów, jakie będą nieśli uczestnicy marszu o. Dawidowski.

Marsz jest oddolną inicjatywą osób uczestniczących w dialogu międzyreligijnym. - Ta inicjatywa wyrosła zupełnie spontanicznie po lekturze doniesień z Bliskiego Wschodu i z Afryki – opowiadał augustianin, który jest członkiem zakonnej komisji „Iustitia et Pax” i na bieżąco śledzi doniesienia na temat prześladowań chrześcijan.

- Czytając na Facebooku o akcji młodych ludzi „Czyste serca” pomyślałem, że może nie ograniczać się tylko do przestrzeni wirtualnej, ale po prostu wyjść na ulice i pokazać światu i nam samym, że naprawdę niepokoimy się o losy braci chrześcijan na świecie, ale też w ogóle o los człowieczeństwa i ludzkości, widząc te dramatyczne wydarzenia – podkreślił.

Swój udział w marszu zapowiedzieli już: Żydzi, muzułmanie, jazydzi, buddyści oraz chrześcijanie różnych wyznań. Poprzez ten marsz polscy wyznawcy różnych religii chcą publicznie okazać swoją solidarność z najbardziej obecnie na świecie prześladowaną wspólnotą religijną - ofiarami prześladowań w ostatnim czasie na Bliskim Wschodzie i w niektórych krajach Afryki Środkowej. - Każda więź z Bogiem ma służyć pokojowi – przypomina o. Dawidowski.

Muzułmanie, przez udział w międzyreligijnym marszu chcą okazać swoje wsparcie i solidarność z niewinnymi ofiarami brutalnej agresji, a często masowych mordów, na tle wyznaniowym - podkreślił Musa Czachorowski, rzecznik muftiego RP. „Nie ma przymusu w religii! – mówi w Koranie Bóg Jedyny, Litościwy i Miłosierny. Nie dzieli zatem ludzi wiara, ale postępowanie: bądźmy wśród tych, którzy czynią dobro, a sprzeciwiają się złu! Przyłączmy się więc do ludzi dobrej woli, którzy spotkają się 7 września, aby wspólnie zamanifestować swój sprzeciw wobec zbrodni!” – apeluje do swoich współwyznawców Czachorowski.

Podczas marszu będzie można wesprzeć konkretne działania na rzecz pomocy ofiarom prześladowań, przekazując datki pieniężne organizacjom: Caritas Polska i Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W marszu wezmą udział także studiujący w Polsce jazydzi. - Chcemy wezwać przywódców Europy i świata do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz obrony wszystkich ofiar prześladowań religijnych – podkreślają organizatorzy marszu.

Są nimi: duszpasterstwo obcokrajowców anglojęzycznych archidiecezji warszawskiej oraz redakcja kwartalnika „Więź”. Współorganizatorami są też: Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. Natomiast we współpracę przy marszu włączył się także m.in. Muzułmański Związek Religijny w RP, Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang, Wspólnota Sant’Egidio, Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha”, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Trasa marszu będzie wiodła aleją Solidarności w stronę alei Jana Pawła II, następnie aleją Jana Pawła II do ul. Dzielnej i do Ogrodu Sprawiedliwych na skwerze „Jura” Gorzechowskiego na warszawskim Muranowie. Rozpocznie się dziś o godz. 13.15. przy kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (al. Solidarności 80).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8