Franciszek przyjął całą grupę biskupów z Kamerunu, z którymi w minionym tygodniu spotykał się na audiencjach prywatnych w ramach wizyty ad limina.
Współpraca Kościoła z państwem, zwłaszcza na polu dzieł społecznych, ewangelizacja, w tym duchowa troska o wiernych, dialog z muzułmanami oraz umacnianie własnej wspólnoty także poprzez dobre administrowanie jej instytucjami. To główne tematy, które podjął Papież w przesłaniu skierowanym do episkopatu Kamerunu w ramach wizyty ad limina Apostolorum. Franciszek przyjął całą grupę biskupów z tego afrykańskiego kraju, z którymi w minionym tygodniu spotykał się na audiencjach prywatnych.
Ojciec Święty przypomniał niedawne podpisanie ramowej umowy między Stolicą Apostolską a Kamerunem. Pozwala ona miejscowemu Kościołowi skuteczniej angażować się w takich dziedzinach, jak edukacja, ochrona zdrowia czy pomoc charytatywna, dzięki współpracy z państwem. Zachęcając do składania chrześcijańskiego świadectwa, Franciszek wskazał na dialog z muzułmanami, dzięki któremu można zapewnić pokojowe współistnienie obu wspólnotom i zabezpieczyć je przed przemocą. Owo świadectwo powinno obejmować też samych katolików, by umocnić ich wiarę i ustrzec przed pokusami, jakie niosą ze sobą z jednej strony relatywizm i sekularyzacja, a z drugiej powrót do plemiennych zwyczajów niezgodnych z chrześcijańską wiarą. Papież zwrócił ponadto uwagę na potrzebę troski o powołania oraz uczciwego zarządzania dobrami kościelnymi. Nieprawidłowości w tej ostatniej dziedzinie mogą być gorszącym antyświadectwem – ostrzegł Ojciec Święty.
Ci ludzie od lat zmagają się z dramatycznymi skutkami wojny i biedy
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.