W centrum papieskiej pielgrzymki będzie azjatyckie spotkanie młodzieży oraz beatyfikacja kolejnej grupy męczenników, których świadectwo naznaczyło początki chrześcijaństwa na półwyspie. Przyjazdowi Franciszka towarzyszy specjalna kampania informacyjna oraz przygotowania duchowe.
Już w momencie zapowiedzi wizyty Papieża Kościół koreański zaczął się intensywnie modlić o Boże błogosławieństwo na czas jego pielgrzymki. W ramach przygotowań zostało powołanych 10 komisji, z których szczególnie ważne są dwie: kulturalna i duszpasterska. Komisja duszpasterska obejmuje zarówno osoby starsze, jak i młodsze. 14 sierpnia odbędzie się bowiem spotkanie młodzieży katolickiej Azji, po raz pierwszy zorganizowane w Korei. Przewiduje się, że przybędzie około 10 tys. osób, zarówno z innych krajów Azji – są to zwłaszcza liderzy ruchów młodzieżowych – jak i z samej Korei.
Ponadto rozesłanych zostało ponad 500 tys. pomocy duszpasterskich, głównie związanych z życiem męczenników, którzy zostaną beatyfikowani 16 sierpnia. Warto również wspomnieć, że po raz pierwszy muzeum miejskie w Seulu otworzyło wystawę poświęconą męczennikom koreańskim, zarówno pierwszej grupie 103 męczenników, beatyfikowanych w dwóch grupach przez Piusa XI w 1925 r. i przez Pawła VI w 1968 r., a kanonizowanych przez Jana Pawła II w 1984 r., jak i 124 męczennikom, którzy będą beatyfikowani przez Franciszka.
Tutejsza telewizja katolicka transmituje codziennie różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i duszpasterskie. Również program pierwszy telewizji koreańskiej będzie śledził każdy dzień wizyty Ojca Świętego, która jest wydarzeniem oczekiwanym z wielkim napięciem. Mając na względzie sytuację społeczną, gospodarczą, kulturalną i polityczną naród koreański, a szczególnie Kościół oczekuje, że wizyta Papieża i słowa, które wypowie na tej ziemi, wprowadzą wiele nowej siły i nowego światła do dalszego funkcjonowania i dalszego rozwoju wiary katolickiej na Półwyspie Koreańskim.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
28 grudnia Kościół obchodzi święto dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.