Kościół w Brazylii już od 30 lat przeprowadza w sierpniu „akcję powołaniową”. Ma ona na celu zachętę do modlitwy w intencji powołań.
Wsparciem dla tej akcji są słowa samego Chrystusa, który powołuje i posyła z zadaniem misyjnym: „Idźcie i głoście” (Mt 11, 4).
Aktualnie dostrzegamy w Brazylii zmniejszenie się liczby powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. „Jeszcze nie jesteśmy na krawędzi dopuszczanego limitu, jak to widać w innych częściach świata. Już jednak odczuwamy ten kryzys i nie możemy go ignorować” – zauważa abp Pedro Brito Guimarães, przewodniczący komisji episkopatu ds. powołań kapłańskich i życia konsekrowanego. W obecnym okresie mamy w Brazylii 5.568 kandydatów przygotowujących się do kapłaństwa w wyższych seminariach. Natomiast na terenie całego kraju jest 5.570 municypiów i 10.720 parafii. Statystycznie przypada więc jeden seminarzysta na jedno municypium i jeden seminarzysta na dwie parafie.
Według cytowanego hierarchy staje się koniecznością, aby budzić we wspólnotach wiary zainteresowanie nowymi powołaniami. Rodziny natomiast powinny zachęcać swoje dzieci do rozpoznawania drogi powołaniowej. Nie można zapominać o odpowiedzialności parafii, w których z nowym entuzjazmem winno się organizować ekipy powołaniowe. Chrystus jest w centrum naszej posługi i jakiegokolwiek mówienia o powołaniach – podkreśla abp Pedro Brito Guimarães i przypomina, że Jezus był pierwszym, który modlił się o powołania i podjął jako podstawę misji kwestię powołaniową z równoczesnym poleceniem modlitwy, aby prosić Pana o nowych robotników do Jego winnicy.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.