Hiszpania: zakończenie kongresu benedyktyńskiego

„O Kościele w Europie na początku trzeciego tysiąclecia” mówił arcybiskup stolicy Hiszpanii kard. Antonio María Rouco Varela na zakończenie I Międzynarodowego Kongresu Benedyktyńskiego. Spotkanie odbyło się w opactwie św. Krzyża w Valle de los Caídos pod Madrytem.

Apel Jana Pawła II z Santiago de Composteli „Europo, bądź sobą!” był początkiem nowej ewangelizacji kontynentu europejskiego. „Czym byłaby Europa bez Papieża Polaka?” – pytał kard. Rouco Varela. Nasz kontynent dotknięty jest kryzysem ekonomicznym i wysokim bezrobociem wśród starszych i młodszych; panuje ekonomia, której wszystko wydaje się być podporządkowane. Inne „niepokojące czynniki” to kryzys rodziny w Europie, starzenie się społeczeństwa, spadek przyrostu naturalnego oraz mentalność promująca aborcję i eutanazję. Wielkim wyzwaniem dla Kościoła jest głęboka sekularyzacja, która całkowicie wyklucza Boga z życia publicznego.

Wśród aspektów pozytywnych kard. Rouco Varela podkreślił m. in. Unię Europejską, rozwój społeczno-polityczny poszczególnych krajów, współpracę między obywatelami krajów Europy oraz przekaz wiedzy. W takim kontekście Kościół wiernie wypełnia swoją misję. Hiszpański purpurat podkreślił zaangażowanie ostatnich papieży w ewangelizację kontynentu oraz wprowadzanie w życie Soboru Watykańskiego II. Przypomniał pisma, encykliki i ŚDM Jana Pawła II, wielki poziom intelektualny Benedykta XVI i jego dialog ze współczesną kulturą oraz wytrwałe ukazywanie aktualnych braków materialnych i duchowych przez Franciszka. Obecny Papież robi to z „taką wyrazistością, jakiej nie było wcześniej w dokumentach watykańskich” – powiedział kard. Rouco Varela.

Wstępny bilans I Międzynarodowego Kongresu Benedyktyńskiego, w którym udział wzięło ponad 120 osób z kraju i z zagranicy, w tym wielu wybitnych naukowców i historyków, jest pozytywny. Ukazał on wkład benedyktynów w tworzenie tożsamości Europy, która bez ich obecności bez wątpienia byłaby inna. Organizatorzy zapewniają, że inicjatywa będzie kontynuowana.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6