Tygodniową akcję "Boże Ciało na Twitterze" rozpoczną w najbliższy piątek 13 czerwca polscy duchowni.
Tygodniową akcję "Boże Ciało na Twitterze" rozpoczną w najbliższy piątek 13 czerwca polscy duchowni. - W uroczystość Bożego Ciała katolicy celebrują Eucharystię na placach i wychodzą na ulicę z Najświętszym Sakramentem. To dobra okazja, aby przypomnieć lub przekazać prawdę o Mszy Świętej użytkownikom mediów społecznościowych – podkreśla jeden z jej inicjatorów ks. Piotr Studnicki z archidiecezji krakowskiej, aktualnie doktorant w Rzymie. Udział w tej akcji potwierdził m.in. metropolita wrocławski abp Józef Kupny.
- Wierzymy, że poprzez wspólne "ćwierkanie" możemy pomóc użytkownikom Twittera lepiej poznać i bardziej zrozumieć tajemnicę Mszy świętej. Można powiedzieć, że w ciągu 7 dni wspólnie napiszemy „twitterowy przewodnik po Bożym Ciele” – wyjaśnia.
- Portale społecznościowe są przecież jak place i ulice. Są - jak pisał Benedykt XVI - „otwartą przestrzenią publiczną, w której ludzie dzielą się swoimi pomysłami, informacjami, opiniami i gdzie mogą również powstawać nowe więzi i formy wspólnoty". Są współczesnymi areopagami – przypomina ks. Studnicki.
W związku z tym, ekipa @duchowni zaprosiła blisko 100 polskich: biskupów, księży, diakonów, ojców i braci zakonnych, kleryków, którzy mają swoje konto na Twitterze, do udziału w tygodniowej akcji #BożeCiało. - Startujemy w piątek, 13 czerwca, a kończymy dokładnie w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 19 czerwca – zapowiada jeden z liderów polskiej grupy duchownych na Twitterze.
Sposób współpracy duchowni wypracowali już podczas wcześniejszych wydarzeń, które organizowali na Twitterze. Były to: pierwsze #TTrekolekcje, maryjna #majówka, adwentowy #budzik.
Każdy z duchownych, który weźmie udział w akcji, będzie codziennie umieszczał na swoim koncie tweety na temat poszczególnych elementów Mszy świętej według ustalonej wcześniej kolejności. I tak w piątek 13 czerwca będą one dotyczyły obrzędów wstępnych – znaku krzyża, w sobotę 14 czerwca tweety będą o liturgii słowa, w niedzielę 15 czerwca – o chlebie i winie, w poniedziałek 16 czerwca o dziękczynieniu, we wtorek 17 czerwca o ofierze, w środę 18 czerwca o Komunii a w samą uroczystość Bożego Ciała na temat rozesłania i misji.
Jak informuje ks. Studnicki, "ćwierkający" duchowni będą się posługiwać hashtagiem #BożeCiało. Dzięki temu będzie można łatwo odszukać i śledzić całe wydarzenie. Ponadto ich tweety będą upowszechniane również na profilu @duchowni.
Obecnie profil ten obserwuje na Twitterze ponad 2,2 tys. internautów. Prowadzą go wspólnie, oprócz ks. Studnickiego, jezuita, dominikanin i franciszkanin oraz księża z 3 diecezji: przemyskiej, włocławskiej i pelplińskiej.
Twitter powstał w 2006 roku i jest to serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania. Jego użytkownicy mogą wysyłać oraz odczytywać tzw. tweety czyli krótkie, nieprzekraczające 140 znaków wiadomości tekstowe. Taka wiadomość wyświetlana jest zarówno na stronie użytkownika oraz dostarczana innym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Wpisy można dodawać zarówno ze strony głównej serwisu, za pomocą SMS-ów czy też zewnętrznych aplikacji.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.