Watykańska kongregacja ustanowiła polskiego papieża patronem mazurskiego miasta.
O decyzji Watykanu poinformował w sobotę PAP kanclerz Kurii Biskupiej w Ełku ks. dr Marcin Maczan. Dokument - mający moc bulli papieskiej - zatwierdza św. Jana Pawła II "Patronem i Orędownikiem u Boga dla Miasta Ełku".
Dekret w tej sprawie wydała z upoważnienia papieża Franciszka watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zostanie odczytany wiernym 7 czerwca podczas uroczystego zakończenia peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji ełckiej, połączonego z diecezjalnym dziękczynieniem za kanonizację św. Jana Pawła II.
Pod wnioskiem o wszczęcie procedury ustanowienia papieża Polaka patronem Ełku podpisało się ponad 4 tys. mieszkańców tego mazurskiego miasta. Podpisy zbierano pod koniec ub. roku po niedzielnych nabożeństwach w większości parafii. Akcję zorganizowały miejscowe środowiska katolickie.
Organizatorzy przypominali, że to św. Jan Paweł II powołał diecezję ełcką, a podczas wizyty w Ełku odprawił mszę, w której uczestniczyło 300 tys. ludzi i było to największe zgromadzenie w historii tego miasta.
W styczniu inicjatywę mieszkańców jednogłośnie poparła ełcka rada miejska. W przyjętym wtedy oświadczeniu radni zdecydowali również, aby 8 czerwca stał się dniem patrona miasta na pamiątkę papieskiej pielgrzymki do Ełku w 1999 roku. Ełcki samorząd zajął się obywatelskim wnioskiem w tej sprawie, bo zgodnie ze statutem miasta mieszkańcy mogą wnosić pod obrady własne projekty uchwał.
W przeddzień głosowania radni otrzymali list od przedstawicieli trzech ełckich Kościołów: parafii chrześcijan baptystów, ewangelicko-metodystycznej i prawosławnej. Duchowni tych wyznań napisali, że Ełk był od wieków "domem wielu narodów i kultur", a uczynienie patronem miasta reprezentującego tradycję katolicką Jana Pawła II, odbierają "jako próbę dzielenia mieszkańców Ełku na ważniejszych i tych mniej ważnych".
Władze miejskie Ełku przekazały wniosek mieszkańców o ustanowienie patrona wraz ze swoją pozytywną opinią miejscowym władzom diecezjalnym. Biskup ełcki Jerzy Mazur za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski wystosował wówczas prośbę do kard. Antonio Canizaresa Llovery - prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która pod koniec maja zatwierdziła wybór patrona.
W tradycji katolickiej akt uzyskania "orędownika u Boga" oznacza zawierzenie miasta wstawiennictwu wybranego świętego i wolę naśladowania go w życiu społecznym. Św. Jan Paweł II jest już patronem kilku polskich miast, w tym Wadowic, Obornik Wielkopolskich, Świdnicy i Bełchatowa. W woj. warmińsko-mazurskim patronów mają m.in. Giżycko - św. Brunona z Kwerfurtu, Pisz - św. Jana Chrzciciela oraz Olsztyn - św. Jakuba.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.