Ponad 3 tys. osób przeszło w niedzielę ulicami Poznania w Marszu dla Życia przebiegającym pod hasłem „Zrób krok! Zróbmy razem milion kroków dla życia!”. Do jego uczestników i organizatorów swoje pozdrowienia skierował również w specjalnym liście papież Franciszek.
rzed rozpoczęciem Marszu, który wyruszył spod Poznańskich Krzyży na pl. Adama Mickiewicza upamiętniających powstanie poznańskie 1956 r., a zakończył się na Ostrowie Tumskim przed katedrą, list przesłany z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej odczytał poznański biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek.
„Niech świadectwo rodzin katolickich, ich troska o życie, będzie istotnym zadaniem ewangelizacji. Niech będzie także okazją, by ukazać wszystkim, z szacunkiem i odwagą, piękno małżeństwa, rodziny i poczętego życia w świetle nauczania Chrystusa” – napisał w imieniu Ojca Świętego abp Angelo Becciu.
Abp Becciu podkreślił też, że papież Franciszek życzy uczestnikom i organizatorom poznańskiego Marszu dla Życia, aby jego przesłanie, „oparte o słowa św. Jana Pawła II: «Przyszłość świata idzie przez rodzinę», uwrażliwiło wszystkich, a szczególnie instytucje odpowiedzialne za podejmowanie konkretnych działań, na potrzeby rodzin i ochronę życia”.
Poznański Marsz przebiegał w tym roku pod hasłem „Zrób krok! Zróbmy razem milion kroków dla życia!”. Jak wyjaśnia KAI Natalia Kaczmarek z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej, koordynatorka wydarzenia, organizatorzy pragną realizować słowa św. Jana Pawła II: „Przyszłość świata idzie przez rodzinę”.
"Dzisiaj, gdy rodzina jest zagrożona na różnych płaszczyznach, pragniemy przypominać o ewangelicznym modelu rodziny i wychowania, by był on obecny w przestrzeni publicznej. Chcemy tym działaniem realizować wielkie duchowe dziedzictwo, które pozostawił na św. Jan Paweł II, Papież Rodziny" – tłumaczy Kaczmarek.
Poznański Marsz poprzedził festyn dla rodzin, podczas którego śpiewała Magda Anioł z zespołem. Stanowił on jednocześnie finał ogólnodiecezlanej akcji prowadzonej do Dnia Świętości Życia (25 marca) pod hasłem „Pieluszka dla Maluszka”. Jak ogłoszono zebrano podczas niej ponad 16 tys. pieluch.
Pieluchy zebrane w 32 miejscach archidiecezji poznańskiej, które włączyły się w tę akcję, m.in. w parafiach, szkołach i przedszkolach, zostaną w Dniu Matki przekazane potrzebującym: podopiecznym Domu Samotnej Matki w podpoznańskim Kiekrzu, domom dziecka oraz ubogim, wielodzietnym rodzinom – powiedziała KAI Martyna Michor, członek zespołu organizacyjnego akcji.
W czasie samego Marszu ulicami Poznania przeszło ponad 3 tys. osób. Manifestowały one śpiewem oraz poprzez niesione na banerach i flagach hasła, swoje przywiązanie do największej wartości, jaką jest ludzkie życie oraz pragnęły zwrócić uwagę opinii publicznej i władz na sytuację rodziny, w której to życie się poczyna i kształtuje.
– Dziś z niepokojem patrzymy w przyszłość, ale pragniemy, aby nasze pojedyncze głosy złączyły się wielki chór przypominający o godności ludzkiego życia, które musi być szanowane i wspierane od chwili poczęcia – przekonywali organizatorzy Marszu w ogłoszonym dziś przesłaniu.
Marsz dla Życia zakończył się Mszą św. sprawowaną w katedrze poznańskiej. Natomiast duchowym przygotowaniem do Marszu była 9-dniowa nowenna w intencji życia za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, którą odmawiano w kolejnych poznańskich świątyniach. W wieczór poprzedzający Marsz odbyło się z kolei czuwanie modlitewne w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego na poznańskiej Wildzie czuwanie.
Koordynatorem poznańskiego Marszu dla Życia, który honorowym patronatem objął abp Stanisław Gądecki, było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Natomiast w skład komitetu organizacyjnego tego wydarzenia weszły także: Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, Fundacja „Głos dla Życia”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej oraz Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Poznańskiej.
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).