W katedrze poznańskiej świętowano Dzień Lektora.
Bądźcie dumni z waszego posługiwania słowu Bożemu, słuchajcie słowa Bożego, kochajcie słowo Boże – mówił do nowo ustanowionych lektorów i psałterzystów abp Stanisław Gądecki. W katedrze poznańskiej świętowano Dzień Lektora.
Metropolita poznański podczas liturgii pobłogosławił 75 nowych lektorów i 6 nowych psałterzystów. Wszyscy lektorzy obecni w katedrze odnowili też swoje przyrzeczenia. W homilii abp Gądecki przypomniał nauczanie Synodu o słowie Bożym z 2008 r., w którym sam uczestniczył. „Pismo św. należy głosić, słuchać go, czytać, przyjmować i przeżywać jako słowo Boże, w ślad za Tradycją apostolską, od której jest nieodłączne” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Metropolita poznański zauważył, że lektor jest powołany w Kościele do czytania słowa Bożego podczas liturgii, a zwyczaj ten został przejęty przez chrześcijaństwo z tradycji synagogalnej. Zgodnie z reformą liturgiczną Soboru Watykańskiego II lektorzy pomagają biskupom, prezbiterom i diakonom w wypełnianiu obowiązku głoszenia i wyjaśniania słowa Bożego. Konieczne jest jednak, by byli odpowiednio i starannie przygotowani.
„Orygenes, jeden z najbardziej płodnych komentatorów Pisma Świętego w epoce patrystycznej uważał, że zrozumienie Pism, bardziej niż studiowania wymaga zażyłości z Chrystusem i modlitwy. Był on przekonany, że najlepszą drogą do poznania Boga jest miłość” – zauważył abp Gądecki.
„Wszystkim wam bardzo serdecznie dziękuję i gratuluję kolejnej posługi. Chcę również podziękować waszym rodzicom. Możecie być dumni z waszych synów: takie powołania wyrastają z dobrych rodzin, gdzie obecne jest świadectwo wiary i miłości” – mówił metropolita poznański. Abp Gądecki modlił się wraz z uczestnikami uroczystości: „Boże Wszechmogący, błogosław nam, abyśmy głośno i wyraźnie czytali słowa Pisma Świętego i naszym życiem świadczyli o tym, co głosimy ustami”.
W uroczystości wzięli udział także kapłani opiekujący się przygotowaniem lektorów i psałterzystów do pełnienia posługi liturgicznej wraz z ks. Maciejem Wegnerem, referentem Kurii ds. duszpasterstwa ministrantów.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.