Ich taniec to nie tylko sztuka. To także mocne świadectwo wiary.
Choć Ballet Magnificat od kilku lat każdego roku przyjeżdża do Polski, 10 maja w Krakowie po raz pierwszy wystąpi w pełnym składzie. – To jedyny na świecie balet chrześcijański, który swoimi przedstawieniami stara się wytańczyć i opowiedzieć wydarzenia opisane na kartach Pisma Świętego. Spektakle wzruszają do łez i – co najważniejsze – prowokują ludzi do refleksji nad sprawami najważniejszymi. Wiemy, że niektórzy, małymi krokami, wracają potem do Boga – opowiada Radosław Siewniak z Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan, założyciel Stowarzyszenia „Do Źródła”, organizatora przedstawień baletu w Polsce.
Ballet Magnificat powstał w 1986 r. w Stanach Zjednoczonych, w Jackson nad Missisipi. Zespół łączy balet tradycyjny z nowoczesnym, tworząc niezwykłe spektakle teatralno-muzyczne. Splata też ze sobą wiele odmian tańca: od klasycznego przez jive, aż po motywy celtyckie i żydowskie. Na pierwszym planie stawia ewangeliczne przesłanie spektakli, które wystawia na całym świecie – do tej pory wystąpił dla ok. 12 mln widzów.
– Zespół tworzą dwie grupy – Alpha i Omega. Alpha z tournée jeździ zazwyczaj do Azji, Omega – do Europy. W tym roku, podczas wizyty w Polsce, po raz pierwszy obie grupy będą razem i po raz pierwszy zaprezentują tu spektakl „Deliver us!” („Wybaw nas!”). To przedstawienie, które zaskakuje – zachęca R. Siewniak.
„Deliver us!” opowiada historię Mojżesza i wyjścia ludu izraelskiego z egipskiej niewoli, a następnie prowadzi widzów po krzyż Chrystusa. – Męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa są sensem naszego zbawienia, dopełnieniem tego, co wydarzyło się w Egipcie, wyswobodzeniem z bólu i niewoli grzechu. Artyści po każdym występie dzielą się z widzami swoją wiarą, proponują rozmowę, modlitwę, w prosty sposób opowiadają o Ewangelii. Od tancerzy, o których recenzenci mówią: „profesjonaliści najwyższej klasy”, Chrystus aż promieniuje – zapewnia prezes Stowarzyszenia „Do Źródła”.
Również on sam nie od dziś jest zapalonym ewangelizatorem. – Dzielenie się Ewangelią, pasją do życia i do Chrystusa to powołanie, które czuję w sercu i tak staram się służyć Bogu. Uważam, że Kościół ma być żywy naszą wiarą, ma poruszać i przyciągać ludzi, tak jak czynił to Chrystus, a my mamy wciąż poszerzać nasze serca na Boga i drugiego człowieka – przekonuje. Trzy lata temu założył międzywyznaniowe Stowarzyszenie „Do Źródła”, które – oprócz współpracy z Ballet Magnificat – regularnie organizuje też w Chrzanowie (ostatnio także w Krakowie i Katowicach) konferencje ewangelizacyjne i ekumeniczne „Nabierz Ducha”, coroczny Festiwal DNA (Dostrzec Naszego Architekta), warsztaty gospel oraz pełne Dobrej Nowiny wykłady, m.in. „Góry Przemienienia”, z którymi R. Siewniak pojawia się w domach opieki, domach kultury, na obozach.
W Krakowie Ballet Magnificat wystąpi 10 maja w Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza (os. Centrum E2, godz. 18), a 11 maja – w Chrzanowie, w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji (ul. Broniewskiego 4, godz. 18). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.dozrodla.org. Najbliższa konferencja „Nabierz Ducha” (z udziałem Ballet Magnificat) odbędzie się 17 maja w Chrzanowie (Kościół Chrześcijan Baptystów, godz. 18).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.