Względy duszpasterskie

Czy tylko mnie się wydaje, że powoływanie się na tak zwane względy duszpasterskie może być czasem antyduszpasterstwem?

Dane mi było w tym roku uczestniczyć w liturgii Wigilii Paschalnej, która rozpoczęła się o 19.00. Szczerze? Przeżycie traumatyczne. Dziwnie się czułem, gdy słyszałem często powtarzane w liturgii słowa odnoszące się do sprawowania jej w nocy,  gdy na dworze było jeszcze całkiem jasno. Miałem wrażenie, że uczestniczę w jakimś kiepskim przedstawieniu. I naszła mnie myśl prawie bluźniercza: jeśli w liturgii słyszę „tej właśnie nocy Chrystus skruszywszy więzy śmierci jako zwycięzca wyszedł z otchłani”, a widzę, że jest dzień, to może w liturgii nic nie jest prawdziwe? Może zmartwychwstanie Jezusa jest też tylko jaką przenośnią, jakimś symbolem? Może podobnie powinienem traktować też słowa z przeistoczenia „to jest Ciało Moje, które za was będzie wydane”? Jeśli wszystko jest tylko jakimś przedstawieniem, wielką przenośnią, teatrem, to co w mojej wierze jest prawdziwe?

Rozpoczynanie liturgii Wigilii Paschalnej w dzień i inne, podobne praktyki, tłumaczy się zazwyczaj względami duszpasterskimi. Że skończyłoby się to za późno, że starsi nie przyjdą, że potem ciężko by było wstać na rezurekcję (bo wieczorem to dla niektórych kompletnie odpada) itd. itp. Jestem jednak przekonany, że to gol samobójczy. Przecież jeśli mnie takie myśli przyszły do głowy, to dlaczego nie miałyby przyjść wielu innym przeżywającym w takich warunkach liturgię? Czemu oni nie mieliby pomyśleć, że cała nasza wiara, zarówno nadzieja którą niesie, jak i jej wymagania, to w gruncie rzeczy jakiś teatr, w którym wystarczy w odpowiednim momencie porozumiewawczo mrugnąć okiem do spowiednika, proboszcza w kancelarii (załatwienie jakiejś sprawy) czy oficjała w sądzie biskupim (sprawy o nieważność małżeństwa) i już wszystko będzie OK?

Czytelność znaków w liturgii to sprawa naprawdę ważna. Do dziś pamiętam, jak podkreślał to zmarły kilkanaście lat temu duchowy opiekun naszego portalu, ks. Roman Kempny. I nie chodzi tu tylko o sprawowanie liturgii Wigilii Paschalnej. Przecież bywałem na mszach w różnych miejscach Polski. Zwłaszcza te z udziałem dzieci często bardziej przypominają katechezę o liturgii niż samą liturgię. Bywa i tak, że słowo Boże podczas liturgii dla dorosłych głosi dziecko. Bo tak ładnie czyta. Ale czy dorosły może tak przekazane wezwanie potraktować poważnie? Zdarza się, że ten czy ów ksiądz dość lekko podchodzi do rubryk to i owo dokładając z własnej inicjatywy. Albo wykorzystuje miejsce na krótki komentarz do wygłoszenia kolejnego kazania.

Ale najbardziej jaskrawym przykładem złego podejścia do liturgii są msze sprawowane dla uświetnienia jakiejś uroczystości. Nie, wcale nie mam tu na myśli czyichś urodzin czy rocznic  ślubu. Chodzi mi o różne kościelne i świeckie uroczystości, które gromadzą różnych oficjeli. Trudno czasem nie odnieść w takich wypadkach wrażenia, że oddawanie czci Ojcu w Duchu Świętym przez Chrystusa z Chrystusem i w Chrystusie ma wtedy znaczenie trzeciorzędne, a najważniejszy jest właśnie udział owych zacnych, nie zawsze wierzących gości. Tylko czy w ten sposób liturgia jest szkołą autentycznej wiary czy znów uczy przybyłych, że to tylko taki teatrzyk?

Liturgia – jak sama nazwa wskazuje – jest dziełem ludu Bożego. Ale jest też miejscem działania żywego Boga, przychodzącego do człowieka w swoim słowie czy sakramentalnych znakach. Nie wolno nam się stawiać w roli jej właścicieli. Musimy pamiętać, że jesteśmy sługami. Sługami udzielającego się człowiekowi Boga.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LITURGIA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • adamp_314
  23.04.2014 13:38
  Musi Pan być niezwykle szczęśliwym człowiekiem skoro udział w liturgii Wigilii Paschalnej rozpoczynającej się o 19:00 określa Pan "traumatycznym przeżyciem". Tylko pozazdrościć braku poważnych problemów...
 • zyczliwy
  23.04.2014 20:37
  Zgadzam sie w zupelnosci tym bardzoej jesli chodzi.o zacnych gosci na Eucharystii...niby kosciol.powinien byc moejscem gdzie kazdy jest rowny a tymczasem zjawia sie ktos wazny i zaraz sa rezerwacje lawek, zaraz kosciol dla wiernych zamykaja bo to.np. Rzadowa uroczystosc, itd itd czasem mi wstyd za hierarchow kosciola bo stawiaja siebie w centrum domagajac sie czci...jestem biskupem, abp, kardynam a przeciez to tulko czlowiek
 • M.R.
  23.04.2014 20:57
  mnie tam Panie Redaktorze godzina nie przeszkadza, ale cieszę się , że ktoś jeszcze pamięta ks. Romana Kempnego, bo na ks. Oskara Thomasa, to Pan Redaktor chyba za młody...
 • śwjacenty
  24.04.2014 08:02
  Wreszcie ktoś napisał "głośno" o tym, że eucharystia nie powinna być ornamentem uświetniającym świeckie uroczystości. Co do pory liturgii wielkiej soboty to proszę zwrócić uwagę, że odwołuje się ona do czasów, w których u Żydów noc następnej doby zaczynała się po godz. 9 czyli naszej 18. 00. Wg. takiej miary wieczorna eucharystia sobotnia liczy się też jako niedzielna. Dlatego mówienie po godz. 19, że "tej nocy..." jest na miejscu. Tym bardziej, że czas w liturgii podlega jednak pewnej umowności. Czas liturgiczny to nie czas historyczny. Kiedy celebrant mówi "tej nocy" to nie znaczy w nocy 22 kwietnia 2014 r. Chrystus zmartwychwstał raz na zawsze 2 tys. lat temu. Liturgia to misterium, które nas w tamtych wydarzeniach uobecnia, tak jak każda wieczerza paschalna uobecniała kolejne pokolenia Żydów w wyjściu z Egiptu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5