Papież: Nie ma miejsca dla ważniactwa

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek seminarzystom, że w Kościele nie ma miejsca dla przeciętnych księży. Lepiej, żeby tacy kandydaci do kapłaństwa znaleźli inne zajęcie - podkreślił papież podczas audiencji w Watykanie.

Na spotkaniu z seminarzystami z kolegium w miasteczku Anagni pod Rzymem Franciszek oświadczył: "Nie ma miejsca dla przeciętności, która prowadzi zawsze do wykorzystywania świętego Ludu Bożego dla swoich korzyści. Biada złym pasterzom, którzy wypasają siebie samych, a nie stado".

"Powiedzmy sobie prawdę: seminarium nie jest schronieniem dla naszych ograniczeń i psychologicznych wad albo dla tych, którzy mówią: nie mam odwagi w życiu i szukam miejsca, które mnie obroni" - dodał Franciszek, a następnie zwrócił się do seminarzystów: "Nie przygotowujecie się do wykonywania zawodu lub do pracy w firmie czy biurokratycznej instytucji".

"Mamy wielu księży będących w połowie drogi, którzy nie zdołali osiągnąć pełni kapłaństwa, mają coś z funkcjonariuszy, coś z biurokratów, a to nie przynosi dobra Kościołowi" - oświadczył papież. Zaapelował do przyszłych księży: "Proszę was, uważajcie, by nie ulec takiej postawie".

"Macie stać się pasterzami na podobieństwo Jezusa Dobrego Pasterza, być jak On, pośród stada, by paść owce" - przypomniał Franciszek. Przestrzegł przed chęcią stania się kimś "ważnym" i przyznał, że nie od początku powołania istnieje "prawość intencji".

"Pomyślcie o apostołach, o Jakubie i Janie; jeden chciał zostać premierem, a drugi ministrem finansów, żeby byli ważni. Ale na końcu oddali życie" - podkreślił Franciszek.

Wzywał kandydatów do kapłaństwa, by pozwolili się codziennie kształtować przez Ducha Świętego i doświadczenie Bożego miłosierdzia oraz modlitwy.

Papież dodał: "Jeśli wy - i mówię to z serca, bez obrazy - nie jesteście gotowi podążać tą drogą, z taką postawą i takimi doświadczeniami, lepiej, abyście mieli odwagę poszukać innej ścieżki". Przypomniał, że w Kościele można w różny sposób dawać chrześcijańskie świadectwo.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12