Papież nie świętuje swej rocznicy

Papież Franciszek spędza przypadającą w czwartek pierwszą rocznicę swego wyboru na rekolekcjach wielkopostnych w miasteczku Ariccia pod Rzymem. W domu księży paulistów, gdzie przebywa z 80 współpracownikami z Kurii Rzymskiej, nie przewidziano żadnych obchodów.

Reklama

Wiele miejsca pierwszej rocznicy wyboru Franciszka poświęcają również media świeckie. New York Times stwierdza, że Franciszek jest obecnie gwiazdą okładek kolorowych magazynów i mediów społecznościowych, że jest chwalony za serdeczność i za to, że jest kimś, kto nie sądzi innych. Mimo tego jednak, w opinii magazynu, kolejny rok pontyfikatu Franciszka przyniesie mu wiele wyzwań. „Papież sam jest sobie winien – pisze New York Times – gdyż swoją postawą rozbudził w ludziach dużo nadziei na wielkie przemiany”. 


Papież Franciszek był również bohaterem wywiadu przeprowadzonego z arcybiskupem Nowego Jorku kard. Timothym Dolanem, wyemitowanego w programie publicystycznym „Meet the Press” stacji NBC News. Hierarcha zapytany o to, co Papież powinien zrobić, aby pomóc Kościołowi utrzymać jego wiarygodność, powiedział: „Przywrócić blask Kościoła, jego urok, tajemniczość, romantyczność, otwartość”.

***

„Rok z Papieżem Franciszkiem”, „Dwanaście miesięcy niespodzianek i nadziei”, „Rok Franciszka, radość Ewangelii” – takie tytuły można znaleźć w hiszpańskiej prasie. Pierwszej rocznicy jego wyboru media poświęcają dziś w Hiszpanii dużo miejsca.

„Dwanaście miesięcy wystarczyło kard. Bergoglio, aby dokonać rewolucji w Kościele” – czytamy w El Mundo. Dziennik zwraca uwagę m. in. na skromność i ubóstwo Papieża, który z miejsca odrzucił „tradycyjne luksusy papieskie”, buduje kulturę dialogu, troszczy się o bezpośredni kontakt z ludźmi, jest szczery i otwarty, ale jednocześnie stanowczy gdy chodzi o niesprawiedliwość, korupcję i przepych. El Mundo podkreśla też argentyński humor Franciszka i jego jezuickie korzenie. 

„Rok nieustannych niespodzianek dzięki Papieżowi prostemu i życzliwemu przyniósł wiele dobra. Większość katolików jest dumna z Papieża – pisze ABC. – Protestantom, muzułmanom, a nawet ateistom podoba się Papież, który potrafi komunikować się ze zwykłym człowiekiem, używając prostych gestów i zrozumiałego języka. Wielu uważa go za przykład dla rządzących”. Dziennik przestrzega jednocześnie przed wiązaniem zbyt wielkich, medialnie „napompowanych” nadziei z obecnym pontyfikatem. 

W Hiszpanii Franciszek jest częstym tematem rozmów. Ludziom, wierzącym i niewierzącym, podoba się jego prostota, skromność, bezpośredniość i uśmiech. Żartobliwie mówi się, że jest przykładem jedności w Kościele: „nosi franciszkańskie imię, dominikański habit i posiada jezuicką formację”.

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7