Znamy dobrze to powiedzenie: „święta, święta i po świętach”. Radosne chwile odpoczynku spędzone z bliskimi przeminą szybko. Co zatem zrobić,aby z Wielkanocy zostało w nas coś więcej niż tylko kolejne centymetry tu i ówdzie, odnalezione w klimacie powrotu do tzw. szarej rzeczywistości?
Parafia wraz gminną biblioteką jako organizatorzy przeglądu zatroszczą się o poczęstunek dla wszystkich, którzy u nas wystąpią – zapowiada ks. Stanisław Grzechynka, miejscowy proboszcz. Impreza zakończy się Mszą św. o 17.00, po której odbędą się rozdanie nagród i koncert galowy laureatów. Jednym z patronów honorowych skarbimierskiego przeglądu jest bp Andrzej Siemieniewski.
Propozycje rekolekcyjne wrocławskich duszpasterstw akademickich:
Radość za horyzontem
Bp Andrzej Siemieniewski
– Już sama nazwa okresu liturgicznego, który obecnie przeżywamy, przywołuje w mojej pamięci celną uwagę bp. Ignacego Deca, który zauważa, że określenie „Wielki Post” powinno pojawiać się w towarzystwie „wielkiej jałmużny” i „wielkiej modlitwy”. Te trzy rzeczywistości są ze sobą nierozłącznie związane. 40 dni przygotowania do świąt paschalnych zwykle przecież nie są pasmem nieustannego postu, natomiast powinny być czasem wytężonej modlitwy i szczególnego otwarcia serca na bliźniego w potrzebie. Nie może zabraknąć w nich rekolekcji, Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali. Po drugie, warto pamiętać, że od Środy Popielcowej przygotowujemy się do świąt wielkanocnych. Wyrzeczenia rodziłyby w nas jedynie smutek, gdybyśmy nie pamiętali o finale wielkopostnej drogi, którym jest przecież – na razie jeszcze ukryta za horyzontem – radość zmartwychwstania.
Tegoroczne przygotowania do Wielkanocy są wyjątkowe również dlatego, że łączą się z oczekiwaniem na kanonizację Jana Pawła II, gorliwego apostoła Bożego Miłosierdzia. „Iskra Miłosierdzia” to akcja duszpasterska nawiązująca do przesłania św. s. Faustyny Kowalskiej, mówiącego o szczególnej roli Polski w Bożych planach wobec ludzkości. Stąd wziął się pomysł, aby autentyczne światło z krakowskiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia zagościło we wszystkich polskich diecezjach. Świece zapalone w Krakowie trafią do naszych parafii, aby w każdym kościele mógł zaświecić płomień, który stanie się symboliczną „Iskrą Miłosierdzia”.
Warto podejmować wielkopostne postanowienia. Zauważmy, że można je powziąć nie tylko indywidualnie, ale również w ramach wspólnoty modlitewnej czy rodzinnej. Modlitwa w wybranych intencjach zaplanowana na określone dni lub chociażby dziesiątka Różańca odmawiana w godzinie przejścia Jana Pawła II do domu Ojca będzie na pewno pomocna w dobrym przygotowaniu zarówno do Wielkanocy, jak i do uroczystości kanonizacyjnych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.