Kard. Meisner: trwajmy na kolanach

Kard. Joachim Meisner zachęcił katolików w Niemczech do częstszej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Tam, gdzie człowiek klęka, doznaje uświęcenia i jest na swoim miejscu – stwierdził podczas niedzielnej Mszy popołudniowej emerytowany ordynariusz Kolonii. Na uroczystości pożegnalne kard. Meisnera zaproszono licznych gości z całego świata, w tym również biskupów południowych diecezji Polski (przybyli m.in. kard. Dziwisz, arcybiskupi Skworc i Kupny, bp Kopiec).

W wypełnionej po brzegi gotyckiej katedrze kard. Meisner nie bez wzruszenia podziękował przede wszystkim swoim diecezjanom, że „nigdy nie musiał odprawiać Mszy przy pustych ławkach”, a przez ponad 25 lat posługi biskupiej w Kolonii wielu wiernych wspierało go zarówno w radosnych, jak i w trudnych chwilach. W homilii zwrócił uwagę na postawę, która dodaje człowiekowi godności: jest nią adoracja samego Chrystusa. „Klęczący człowiek jest czymś wielkim – powiedział niemiecki purpurat. – Kto adoruje, ten znajduje się we właściwym miejscu na tym świecie, ma wyczucie właściwej miary i proporcji, potwierdza, że jest człowiekiem, nie Bogiem. Adoracja jest początkiem zdrowej ludzkiej samoświadomości”.

Kard. Meisner dodał, iż „pierwszym obowiązkiem człowieka wobec Boga jest przyznanie, że Bóg jest Bogiem, że jest wieczny, niepojęty i fascynujący!”.

Emerytowany arcybiskup prosił wiernych, by otwartą niedawno w centrum Kolonii kaplicę wieczystej adoracji przyjęli jako jego dziedzictwo i testament. W centrum życia tej diecezji i Kościoła w Niemczech powinna być właśnie adoracja.

Podczas uroczystości pożegnalnych kard. Meisnera specjalne podziękowania wystosowali też nuncjusz apostolski w Niemczech abp Nikola Eterović i kończący kadencję przewodniczący episkopatu abp Robert Zollitsch. Kard. Joachim Meisner jako emerytowany biskup Kolonii nie jest już członkiem episkopatu i dlatego nie weźmie udziału w rozpoczynającej się dzisiaj wieczorem w Münster wiosennej sesji plenarnej tego gremium.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6