O sensie zgłębiania teologii oraz nowej ewangelizacji z ks. dr. hab. Jackiem Bramorskim, rektorem Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego, rozmawia ks. Rafał Starkowicz.
Czy dostrzega Ksiądz, że w studentach wzrasta entuzjazm i młodość wiary?
Niewątpliwie tak. W kolegium teologicznym odbywa się nie tylko formacja intelektualna, ale także i ta duchowa. Moc ewangelizacji ukryta jest w modlitwie. Dlatego regularnie uczestniczymy w Eucharystii i konferencjach z dziedziny duchowości. Patrząc na naszych studentów, widzę, jak potem owocuje to w pracy chociażby katechetów. Działają oni także w parafiach, wspólnotach, ruchach katolickich... Pogłębienie wiedzy z zakresu teologii czy etyki owocuje zaangażowaniem w różnych formach życia parafialnego i diecezjalnego. Oni wiedzę zdobytą na uczelni przenoszą w swoje środowiska. Stają się swego rodzaju liderami w działalności ewangelizacyjnej.
Czy formacja intelektualna pomaga katolikowi w starciu ze współczesnym, agresywnym laickim światem?
Od dwóch tysięcy lat orędzie Ewangelii przyjmowane jest z wdzięcznością i radością. Niestety, napotyka w świecie także pewien opór. Tak było w czasach Pana Jezusa, tak jest i dzisiaj. W tym kontekście przypomina mi się „Tryptyk rzymski”, w którym Jan Paweł II wskazuje nam obraz płynięcia pod prąd. Młody człowiek ma w sobie to pragnienie, aby przeciwstawiać się narzucanym na siłę modom czy ideologiom. Chrześcijanin, napotykając w świecie rozmaite trudności i prądy antyewangelizacyjne, tym bardziej powinien mobilizować się do tego, by swoją wiarę lepiej poznawać, pogłębiać i według niej żyć. I w ten sposób przemieniać Dobrą Nowiną otaczający go świat, przełamując struktury cywilizacji śmierci.
Jak wygląda to w wymiarze lokalnym?
Kolegium Teologiczne w Gdyni jest integralną cząstką wspólnoty archidiecezji gdańskiej. Stara się służyć Kościołowi zwłaszcza w aspekcie studiów teologicznych, formacji osób świeckich i przygotowania ich do dzieła Nowej Ewangelizacji. Współpracuje także z gdyńskim Klubem Myśli Jana Pawła II. Wspólnie organizujemy Msze św. oraz wykłady poświęcone nauczaniu naszego wielkiego papieża. Przygotowujemy się w ten sposób do jego kanonizacji. Ufamy, że zasiane w naszej uczelni ziarno będzie nadal wydawać obfite plony.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.