Prowincjał dominikanów krytykuje GW

Nowy prowincjał dominikanów o. Paweł Kozacki skrytykował tekst, który ukazał się o nim w wydaniu papierowym i internetowym „Gazety Wyborczej”.

 Od treści artykułu odcięła się także jedna z podpisanych pod nim osób - Katarzyna Kolska, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „W drodze”.

O. Kozacki napisał na stronie dominikanie.pl:

„Przeczytałem wczoraj (3.02.) w 'Gazecie Wyborczej' tekst o tym, że zostałem nowym prowincjałem dominikanów. Stwierdziłem, że zamieścił go nierzetelny dziennikarz, który ma kłopoty w kontakcie z rzeczywistością.

Większa część tekstu to artykuł Katarzyny Kolskiej z 1998 roku, zrobiony przez nią na 25-lecie miesięcznika 'W drodze', którego wtedy byłem redaktorem naczelnym. Tekst sprzed 15 lat uzupełniono bez wiedzy i zgody Kasi kilkoma 'aktualnościami', który ona nigdy by nie napisała, bo by wiedziała, że są nieprawdziwe.

Mogę pominąć kilka szczegółów, ale muszę się odnieść do dwóch dziwnych informacji:

Ostatnio o. Kozacki skrytykował kard. Stanisława Dziwisza za publikację notatek Jana Pawła II. „Notatki nie zostały zgodnie z wolą zmarłego spalone, lecz »przyjaciel« książkę z nich drukuje! Nadziwić się nie mogę” – napisał na swoim blogu, ale po wyborze na prowincjała wpis zniknął.

Wpis zniknął, ale nie po wyborze, a trzy dni przed wyborem, a stało się tak dlatego, że wystartowała nowa strona dominikanie.pl, na której nie ma blogów. Decyzja, by zrezygnować z blogów, nie zapadła doraźnie, ale sporo wcześniej. Złośliwe określanie 'Gazety Wyborczej' jako 'Wybiórczej' w tym wypadku jest zatem jak najbardziej uzasadnione.

Następny fragment też ma się nijak do rzeczywistości:

O ojcu Kozackim mówi się, że jest krytyczny wobec upolitycznionych wypowiedzi niektórych hierarchów. To znacząca zmiana w zakonie, bo ustępujący prowincjał o. Popławski odcinał się np. od artykułów ojca Ludwika Wiśniewskiego, krytykującego ojca Tadeusza Rydzyka i Radio Maryja.

A co ma jedno do drugiego? Jaka znacząca zmiana? Redaktorowi 'Wyborczej' wydaje się, że jeśli ktoś odciął się od artykułów Ludwika Wiśniewskiego, to musi być fanem upolitycznionych wypowiedzi hierarchów. Nie przyjdzie mu na myśl, że komuś mogą się jednocześnie nie podobać teksty ojca Ludwika i wypowiedzi niektórych hierarchów. To by za bardzo skomplikowało biało-czarny obraz rzeczywistości. A prawda jest taka, że z moim Poprzednikiem – Krzysztofem Popławskim mamy dosyć podobne spojrzenie na rzeczywistość. Bywało, że bardzo krytycznie pisałem czy mówiłem o postępowaniu takiego czy innego hierarchy. Mogłem to robić, wiedząc, że mój ówczesny przełożony – przywoływany przez 'Wyborczą' o. Popławski – utożsamia się z ich treścią.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • kkkk
  05.02.2014 08:22
  A ja myślałem, że meritum to jest zamieszczona krytyka kardynała, a nie jakaś tam pierdoła czy to było na blogu, czy nie na blogu , czy po wyborze czy przed. Chyba wybór ocja na prowincjała nie spowodował zmiany stanowiska w tej sprawie. Zaczynacie sie zachowywać jak politycy. Żenada.
 • Roman_Lekapenos
  05.02.2014 11:38
  Co się na Boga dzieje z tym nieszczęsnym zakonem??? Co chwila jeden dominikanin coś palnie, drugi to zaraz dementuje, inny polemizuje, jeszcze inny afirmuje. Czemu Francmani nie wpadli w taką pułapkę? Bo się zajmują duszpasterzowaniem a nie pitoleniem po gazetach i telewizjach.
 • Savonarola
  06.02.2014 23:24
  Atak prowincjalnego prowincjala na wolne media jest niczym innym jak atakiem na wolnosc,ktora mamy w Chrystusie.Niech sie wpierw spadkobierca "swietej" inkwizycji rozliczy z hanlowania odpustami,z torturami jakie zadawano podejrzanym o herezje i Z tysiacami ofiar dominikanskich przesladowan.A jak to sie stalo,ze dominikanie nie wciskaja nam juz bezwartosciowych odpustow (Tetzel)? Czyzby zrozumieli,ze ofiara Jezusa na krzyzu byla ofiara doskonala? Torquemada przewraca sie w grobie widzac taki stan rzeczy.
 • hjtghtgh
  15.11.2017 10:32
  Gazeta wyborcza zawsze tak robi - tu nie ma nic dziwnego i nic nadzwyczajnego. To są ludzie bez żadnych zasad.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8