Wyrzucili papieską relikwię

Nieco ponad 18 lat mają trzej Włosi z regionu Abruzja, którzy ukradli relikwiarz z krwią Jana Pawła II z górskiego kościoła w masywie Gran Sasso. Po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Relikwię, skrawek materiału z kroplą krwi, wyrzucili. Dotąd jej nie znaleziono.

"Wyrzuciliśmy ją" - te słowa z przesłuchania sprawców kradzieży powtarzają media we Włoszech, gdzie opinia publiczna była poruszona informacją o zniknięciu czczonej przez wiernych relikwii, podarowanej przez kardynała Stanisława Dziwisza. To fragment sutanny Jana Pawła II z jego krwią z zamachu na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku.

W czwartek tuż koło słynnej bazyliki Collemaggio w mieście L'Aquila, w pobliżu ośrodka dla narkomanów, odnaleziono metalowy fragment relikwiarza oraz krzyż, skradzione w nocy z 25 na 26 stycznia ze średniowiecznego kościółka w osadzie San Pietro della Ienca.

Od 18 maja 2011 roku jest to sanktuarium diecezjalne błogosławionego Jana Pawła II. Polski papież lubił odwiedzać to miejsce podczas swych pieszych i narciarskich wypraw w góry Abruzji.

Zatrzymani w czwartek sprawcy kradzieży, mieszkańcy L'Aquili i okolic zeznali, że zamierzali sprzedać relikwiarz. Nie rozumiejąc natomiast pozamaterialnej wartości relikwii, znajdujący się w środku kawałek białej tkaniny z krwią polskiego papieża wyrzucili po stłuczeniu szkła. Chcieli zachować jedynie metalową część przedmiotu sakralnego.

Cała trójka ma problemy z narkotykami - poinformowała policja. Dwóch z nich już wcześniej dopuściło się innych kradzieży.

Także teraz otrzymali taki zarzut i zostali zwolnieni, gdyż prokurator nie dopatrzył się przesłanek przemawiających za ich aresztowaniem.

Młodzi Włosi przyznali, że nie pamiętają dokładnego miejsca wyrzucenia niewielkiego kawałka materiału, ale - jak podkreślili śledczy - przekazali przydatne informacje, które pozwoliły zacieśnić teren poszukiwań w L'Aquili.

Poszukiwania, zawieszone po zmierzchu, zostaną wznowione w piątek rano. Policjanci z laboratorium kryminalistyki wykorzystają specjalistyczne urządzenia do wykrywania obecności tkanki ludzkiej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11