Polacy hojni dla papieskiej fundacji

Ponad 7,6 mln zł zebrano podczas 13. Dnia Papieskiego w październiku ubr.

Fundusze zostaną przeznaczone na stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. Hasłem kolejnego Dnia Papieskiego, który odbędzie się w roku kanonizacji papieża-Polaka są słowa "Jan Paweł II - świętymi bądźcie".

Podsumowania Dnia Papieskiego dokonano 22 stycznia w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Ks. prałat Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia podziękował wszystkim dziennikarzom i ludziom mediów za pomoc w promowaniu i opisywaniu Dnia Papieskiego.

Dzień Papieski w 2013 roku przebiegał pod hasłem "Jan Paweł II - papież dialogu". Obchodzony był w 35. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża i zapoczątkował przygotowania do jego kanonizacji. Tradycyjnie obchody przygotowywała Fundacja we współpracy z organizacjami Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego, rozszerzonego o Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło (Fundacja szczyci się już 400 stypendystami-absolwentami szkół wyższych).

Podczas Dnia Papieskiego zorganizowane były zbiórki - publiczna, trwająca kilka dni - przeprowadziło ją w dniach 6-22 października 245 sztabów - i przed kościołami, 13 października, w której wzięło udział 100 tys. wolontariuszy. Z pierwszej zebrano ok. 993 tys. zł, druga przyniosła ponad 6,6 mln zł. W sumie zebrano ponad 7,6 mln zł.

Fundacja obejmuje programem stypendialnym już 2,5 tys. młodych ludzi - od gimnazjalistów po studentów. Rocznie potrzeba na nie 12 mln zł. Brakującą kwotę uzyskuje się poprzez datki w ramach 1 proc. (3,5 mln zł rocznie), comiesięczne drobne sumy wpłacane przez kilka tysięcy indywidualnych darczyńców i mecenaty. O finansowym podsumowaniu mówił podczas konferencji Andrzej Cehak, wiceprzewodniczący Zarządu Fundacji.

Dzień Papieski przebiega zawsze pod hasłem, które zatwierdza Konferencja Episkopatu Polski. Na ten rok biskupi zatwierdzili hasło "Jan Paweł II - bądźcie świętymi". Kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji, obecny na dzisiejszym podsumowaniu Dnia, tłumaczył, że wybrano te słowa ze względu na kanonizację Jana Pawła II, która będzie miała miejsce w kwietniu. - To hasło oddaje zarówno świętość papieża, jak i powołanie każdego człowieka do bycia świętym - podkreślał kardynał. Episkopat wystosuje też specjalny list na Dzień Papieski, nawołujący do poznawania papieskiego nauczania. Kardynał Nycz zwracał też uwagę, że Dzień Papieski jest ważnym elementem przedłużenia świętowania kanonizacji papieża-Polaka. Służy formowaniu ludzi i edukowaniu jeśli chodzi o papieskie nauczanie.

Ks. Drob zaznaczył, że Dzień Papieski obchodzony jest co roku wszędzie tam, gdzie są Polacy. To tez forma przypominania im o ojczyźnie. W Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Australii, Francji i Hiszpanii Polacy idą tego dnia do kościołów i wspierają stypendia dla polskiej młodzieży.

Dziś także w siedzibie sekretariatu KEP odbyło się świąteczne spotkanie prezydentów, burmistrzów i wójtów miast papieskich z całej Polski. Ks. Drob przypomniał, że to właśnie na takich spotkaniach powstały ważne inicjatywy - jak powrót do świętowania Trzech Króli czy promocja wielodzietności i konkretna pomoc rodzinom wielodzietnym np. w formie Karty Dużych Rodzin.

Jednym z miast papieskich jest tez Szczecin, który w tym roku gościł będzie obóz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Młodzież, która pochodzi z wsi i małych miasteczek na obozy wakacyjne wyjeżdża właśnie do dużych miast. W tym roku do Szczecina przyjedzie ponad tysiąc młodych. - To dla nas wyróżnienie i wielka radość, choć także wyzwanie - powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska. Zapewnił, że miasto ma wiele do zaoferowania pod względem turystycznym, wyraził też nadzieję, że to, czego się dowiedzą podczas tego pobytu na długo zapadnie w ich pamięci.

Ks. Drob poinformował, że odbędą się też osobne obozy dla stypendystów-studentów - w Przemyślu bądź Sandomierzu oraz osobny obóz dla 300 maturzystów.

Obchody Dnia Papieskiego od 2001 roku przypadają zawsze w niedziele poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolice Piotrową. W przededniu podczas Gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczane są nagrody TOTUS przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia dla wyróżnienia osób i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniają się swoją działalnością do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Laureatami w ubiegłym roku zostali Zofia Posmysz-Piasecka, Towarzystwo Opieki na ociemniałymi w Laskach, ks.dr Robert Skrzypczak oraz miesięcznik "Mały Gość Niedzielny". TOTUS Specjalny trafił do Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6