Dzisiaj wigilia Jordanu

Jutro (19 stycznia) w Kościele greckokatolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego – jednego z najważniejszych świąt w liturgii wschodniej. Upamiętnia ono chrzest Pana Jezusa w rzece Jordan, stąd popularnie nazywane jest Jordanem. Wierni zgromadzą się na nabożeństwach połączonych z poświęceniem wody.

Dziś wyznawców Kościoła greckokatolickiego obowiązuje ścisły post. Wieczorem gromadzą się w domach na uroczystej kolacji, przypominającej wieczerzę wigilijną. Podawane są m.in. barszcz i kutia.

Również dziś przygotowywane jest miejsce, gdzie odbędzie się obrzęd poświęcenia wody. Na specjalnym podeście lub na skraju brzegu ustawia się ołtarz i krzyż. Wieczorem w cerkwiach odprawiane są Nieszpory, połączone z tzw. „małym” poświęceniem wody w świątyni.

Święto Objawienia Pańskiego ma bardzo uroczysty charakter. Nazywane jest też świętem Chrztu Pańskiego lub Jordanem, gdyż upamiętnia chrzest Pana Jezusa w Jordanie. W tym dniu wierni gromadzą się najpierw w świątyniach, a potem udają się nad rzekę na obrzęd Wielkiego Jordańskiego Poświęcenia Wody.

W czasie modlitwy kapłani święcą wodę poprzez cztery gesty: zanurzenie w niej trzech specjalnych trójramiennych świeczników, dotknięcie wody dłonią, skierowanie na nią tchnienia oraz poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża. Praktykowany jest również zwyczaj wypuszczania w powietrze gołębi, jako symbolu obecności Ducha Świętego.

Poświęconą wodę wierni zabierają do domów, wierząc, że chroni od chorób, a przede wszystkim od działania złych mocy. Także tej wody używa kapłan w czasie wizyt duszpasterskich.

W Przemyślu uroczystości rozpoczną się w archikatedrze greckokatolickiej o godz. 9.00. Liturgii przewodniczyć będzie biskup pomocniczy archidiecezji przemysko-warszawskiej bp Eugeniusz Popowicz. Po niej uczestnicy przejdą nad San, gdzie odbędzie się poświęcenie wody. Udział w nim weźmie także metropolita przemyski obrządku łacińskiego abp Józef Michalik, kanclerz kurii ks. Bartosz Rajnowski oraz księża i świeccy rzymskokatoliccy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6